Mundial de Fútbol de 1986

A Copa do Mundo da FIFA 1986 (en castelán: Copa Mundial de Fútbol México '86) foi a décimo terceira edición do Campionato Mundial de fútbol de seleccións, a competición máis importante deste deporte. Vinte e catro equipos participaron nesta edición, organizada en México entre o 31 de maio e o 29 de xuño de 1986. Inicialmente o torneo ía celebrarse en Colombia mais, debido principalmente a razóns económicas, o país suramericano renunciou, sendo escollido México como nova sede e converténdose así no primeiro país en organizar o mundial en máis dunha ocasión.[1]

Copa Mundial da FIFA 1986
Copa Mundial de Fútbol México '86
Maradona cup azteca.jpg
Detalles do torneo
Organizador Flag of Mexico.svg México
Datas 31 de maio29 de xuño
Equipos 24 (de 121 participantes)
Sedes 12 (de 9 cidades)
Resultado
Campión Arxentina Arxentina
Subcampión República Federal Alemá Alemaña Federal
Terceiro Francia Francia
Cuarto Bélxica Bélxica
Estatísticas
Partidos 52
Goles 132 (2,54 por partido)
Asistencia 2.394.031 (46.039 por partido)
Goleador Inglaterra Gary Lineker (6)
Mellor xogador Flag of Argentina.svg Diego Maradona
Mellor promesa Bélxica Enzo Scifo
Mellor porteiro
Xogo limpo Brasil Brasil
◄◄ España 1982
1990 Italia ►►

O campión do torneo foi a selección da Arxentina, a cal conseguiu o seu segundo título após o obtido en 1978. O combinado arxentino conseguiu o título após venceren na final á Alemaña Federal no Estadio Azteca de Cidade de México por 3−2. O xogador máis destacado da selección arxentina e do torneo,[2] foi Diego Armando Maradona. Son lembrados principalmente os seus dous goles na eliminatoria de cuartos de final ante Inglaterra: a "man de Deus", gol anotado coa man, e o votado como "gol do século".[3] Alén deses dous goles, Maradona anotou outros tres e repartiu cinco asistencias ao seus compañeiros. A asistencia total aos xogos do torneo foi de 2 394 031, o que fai unha media de 46 039 por partido.[4]

O fomrato de competición deste torneo mudou con respecto á anterior edición de 1982. Por un lado, os encontros da última xornada da fase de grupos foron xogados á mesma hora após o acontecido no encontro entre a Alemaña Federal e Austria no que se pactou de antemán un resultado que beneficiaba a ambos equipos.[5] Por outro lado, en lugar de celebrarse dúas fases de grupos, apóa a primeira o resto do torneo foi xogado en formato de eliminatorias. Así, os dous primeiros de cada grupos, máis os catro mellores terceiros, xogaron unha eliminatoria de dezaseis equipos a partido único. Debutaron nesta edición as seleccións do Canadá, Dinamarca e Iraq.

Elección da sedeEditar

En xuño de 1974, Colombia foi escollido como país organizador da Copa do Mundo de 1986, sendo as futuras sedes as cidades de Bogotá, Medellín, Cali, Pereira e Bucaramanga, así como a posibilidade de incluír tamén Barranquilla.[6]

Resultados da votación
País Votos
  Colombia
Única candidata

Colombia aceptou acoller un torneo para dezaseis equipos, porén, a FIFA permitiu a expansión do torneo a 24 no edición de 1982 en España, o cal dificultaba a loxistica da organización.[6] O 25 de outubro de 1982, o Presidente de Colombia Belisario Betancur anunciu a cancelación da organización do evento debido á imposibilidade de cumprir os requisitos mínimos fixados polo Comité Executivo da FIFA. Esta renuncia foi confirmada pola o 5 de novembro dese mesmo ano.[7] Para a elección da nova sede houbo catro países candidatos: o Canadá, o Brasil, os Estados Unidos e México. Con todo, o Brasil retirouse poco antes da designación, o Canadá non tiña suficientes instalacións futbolísticas e os Estados Unidos non tiñan moitos apoios, polo que preferiron prepararse para organizar unha mejor para a edición de 1994. Ditos países decidiron entón apoiar a candidatura mexicana.

Resultados da votación
País Votos
  México
Unánime
  Canadá
0
  Estados Unidos
0

Así, México foi escollida o 20 de maio de 1983 como sede do Mundial de 1986. Após de teren organizado a edición de 1970, convertéronse no primeiro en país en albergar dúas edicións do torneo. Con todo, a realización do torneo no país norteamericano estivo en perigo ao terremoto de México de 1985, o cal afectou principalmente á Cidade de México e aos seus estados veciños a mañá do 19 de setembro. Este acontecemento provocou a morte de máis de 10 000 persoas, así como considerábeis dnos materiais, polo que o comité organizador chegou a pensar na suspensión do torneo. Porén, os estadios designados como escenarios dos encontros, así como as diferentes infraestruturas futbolísticas, non resultaron afectados, polo que se decidiu continuar coa organización do evento.

ClasificaciónEditar

Lista de participantesEditar

Os seguintes foron os vinte e catro equipos participantes nesta edición do torneo.

SedesEditar

Once cidades acolleron esta edición do mundial. O Estadio Azteca de Cidade de México foi o recinto con maior capacidade do torneo. Nel xogáronse nove encontros, incluíndo a final, sendo así o estadio máis utilizado. Alén dos nove encontros do Azteca, a Cidade de México albergou en total trece encontros, xa que o Estadio Olímpico Universitario acolleu outros catro encontros. Na área metropolitana da capital do país, concretamente en Nezahualcoyotl, xogáronse outros tres encontros, polo que se pode dicir que a área da capital acolleu dezaseis encontros, practicamente un terzo de todos os partidos do mundial. A segunda cidade máis grande de México, Guadalaxara, acolleu un total de dez encontros, sete no Estadio Jalisco e tres no Estadio Tres de Marzo de Zapopan. Por outra banda, Monterrey acolleu oito, catro no Estadio Tecnológico e outros catro no Estadio Universitario de San Nicolás de los Garza. Finalmente, o Estadio Cuauhtémoc de Puebla acolleu cinco encontros.

Cidade de México Guadalaxara Puebla
Estadio Azteca Estadio Olímpico Universitario Estadio Jalisco Estadio Cuauhtémoc
Capacidade: 114 600 Capacidade: 72 212 Capacidade: 66 193 Capacidade: 46 416
       
San Nicolás de los Garza
(área de Monterrey)
Querétaro
Estadio Universitario Estadio Corregidora
Capacidade: 43 780 Capacidade: 38 576
   
Nezahualcóyotl
(área da Cidade de México)
Monterrey
Estadio Neza 86 Estadios en Cidade de México Estadio Tecnológico
Capacidade: 34 536 Capacidade: 33 805
   
Toluca Irapuato León Zapopan
(área de Guadalaxara)
Estadio Nemesio Díez Estadio Sergio León Chávez Estadio León Estadio Tres de Marzo
Capacidade: 32 612 Capacidade: 31 336 Capacidade: 30 531 Capacidade: 30 015
       

Fase de gruposEditar

Grupo AEditar

Equipo Pts PX PG PE PP GF GC Dif
  Arxentina 5 3 2 1 0 6 2 +4
  Italia 4 3 1 2 0 5 4 +1
  Bulgaria 2 3 0 2 1 2 4 −2
  Corea do Sur 1 3 0 1 2 4 7 −3


Bulgaria 1 - 1 Italia 31 de maio de 1986, 12:00 – Estadio Azteca, Cidade de México
Asistencia: 96.000
Árbitro: Erik Fredriksson (Suecia)
Sirakov   85' Informe Altobelli   44'
 
Arxentina 3 - 1 Corea do Sur 2 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Olímpico Universitario, Cidade de México
Asistencia: 60.000
Árbitro: Victoriano Sánchez Arminio (España)
Valdano   6'   46'
Ruggeri   18'
Informe Park Chang-Sun   73'
 


Italia 1 - 1 Arxentina 5 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Cuauhtémoc, Puebla
Asistencia: 32.000
Árbitro: Jan Keizer (Países Baixos)
Altobelli   6' (pen.) Informe Maradona   34'
 
Corea do Sur 1 - 1 Bulgaria 5 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Olímpico Universitario, Cidade de México
Asistencia: 45.000
Árbitro: Fallaj Al Shanar (Arabia Saudita)
Kim Jong-Boo   70' Informe Getov   11'
 


Arxentina 2 - 0 Bulgaria 10 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Olímpico Universitario, Cidade de México
Asistencia: 65.000
Árbitro: Berny Ulloa Morera (Costa Rica)
Valdano   4'
Burruchaga   77'
Informe
 
Corea do Sur 2 - 3 Italia 10 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Cuauhtémoc, Puebla
Asistencia: 20.000
Árbitro: David Socha (Estados Unidos)
Choi Soon-Ho   62'
Huh Jung-Moo   83'
Informe Altobelli   17'   73'
Cho Kwang-Rae   82' (p.m.)
 

Grupo BEditar

Equipo Pts PX PG PE PP GF GC Dif
  México 5 3 2 1 0 4 2 +2
  Paraguai 4 3 1 2 0 4 3 +1
  Bélxica 3 3 1 1 1 5 5 0
  Iraq 0 3 0 0 3 1 4 −3


Bélxica 1 - 2 México 3 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Azteca, Cidade de México
Asistencia: 110.000
Árbitro: Carlos Alfonso Espósito (Arxentina)
Vandenbergh   45' Informe Quirarte   23'
Sánchez   39'
 
Paraguai 1 - 0 Iraq 4 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Nemesio Díez, Toluca
Asistencia: 24.000
Árbitro: Edwin Picon-Ackong (Mauricio)
Romero   35' Informe
 


México 1 - 1 Paraguai 7 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Azteca, Cidade de México
Asistencia: 114.600
Árbitro: George Courtney (Inglaterra)
Flores   3' Informe Romero   85'
 
Iraq 1 - 2 Bélxica 8 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Nemesio Díez, Toluca
Asistencia: 20.000
Árbitro: Jesús Díaz Palacio (Colombia)
Radhi   59' Informe Scifo   16'
Claesen   21' (pen.)
 


Paraguai 2 - 2 Bélxica 11 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Nemesio Díez, Toluca
Asistencia: 16.000
Árbitro: Bogdan Dotchev (Bulgaria)
Cabañas   50'   76' Informe Vercauteren   30'
Veyt   59'
 
Iraq 0 - 1 México 11 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Azteca, Cidade de México
Asistencia: 103.763
Árbitro: Zoran Petrović (Iugoslavia)
Informe Quirarte   54'
 

Grupo CEditar

Equipo Pts PX PG PE PP GF GC Dif
  Unión Soviética 5 3 2 1 0 9 1 +8
  Francia 5 3 2 1 0 5 1 +4
  Hungría 2 3 1 0 2 2 9 −7
  Canadá 0 3 0 0 3 0 5 −5


Canadá 0 - 1 Francia 1 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio León, León
Asistencia: 36.000
Árbitro: Hernán Silva Arce (Chile)
Informe Papin   79'
 
Unión Soviética 6 - 0 Hungría 2 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Sergio León Chávez, Irapuato
Asistencia: 16.500
Árbitro: Luigi Agnolin (Italia)
Yakovenko   2'
Aleinikov   4'
Belanov   24' (pen.)
Yaremchuk   66'
Dajka   73' (p.m.)
Rodionov   80'
Informe
 


Francia 1 - 1 Unión Soviética 5 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio León, León
Asistencia: 36.540
Árbitro: Romualdo Arppi Filho (Brasil)
Fernández   62' Informe Rats   53'
 
Hungría 2 - 0 Canadá 6 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Sergio León Chávez, Irapuato
Asistencia: 13.800
Árbitro: Jamal Al Sharif (Siria)
Esterházy   2'
Détári   75'
Informe
 


Unión Soviética 2 - 0 Canadá 9 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Sergio León Chávez, Irapuato
Asistencia: 14.200
Árbitro: Idrissa Traoré (Malí)
Blokhin   58'
Zavarov   74'
Informe
 
Hungría 0 - 3 Francia 9 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio León, León
Asistencia: 31.420
Árbitro: Carlos Silva Valente (Portugal)
Informe Stopyra   29'
Tigana   62'
Rocheteau   84'
 

Grupo DEditar

Equipo Pts PX PG PE PP GF GC Dif
  Brasil 6 3 3 0 0 5 0 +5
  España 4 3 2 0 1 5 2 +3
  Irlanda do Norte 1 3 0 1 2 2 6 −4
  Alxeria 1 3 0 1 2 1 5 −4


España 0 - 1 Brasil 1 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Jalisco, Guadalaxara
Asistencia: 35.748
Árbitro: Chris Bambridge (Australia)
Informe Sócrates   62'
 
Alxeria 1 - 1 Irlanda do Norte 3 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Tres de Marzo, Zapopan
Asistencia: 22.000
Árbitro: Valeri Butenko (Unión Soviética)
Zidane   59' Informe Whiteside   6'
 


Brasil 1 - 0 Alxeria 6 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Jalisco, Guadalaxara
Asistencia: 48.000
Árbitro: Rómulo Méndez Molina (Guatemala)
Careca   66' Informe
 
Irlanda do Norte 1 - 2 España 7 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Tres de Marzo, Zapopan
Asistencia: 28.000
Árbitro: Horst Brummeier (Austria)
Clarke   46' Informe Butragueño   1'
Salinas   18'
 


Alxeria 0 - 3 España 12 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Tecnológico, Monterrey
Asistencia: 23.980
Árbitro: Shizuo Takada (Xapón)
Informe Calderé   15'   68'
Eloy   70'
 
Irlanda do Norte 0 - 3 Brasil 12 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Jalisco, Guadalaxara
Asistencia: 51.000
Árbitro: Siegfried Kirschen (Alemaña Democrática)
Informe Careca   15'   87'
Josimar   42'
 

Grupo EEditar

Equipo Pts PX PG PE PP GF GC Dif
  Dinamarca 6 3 3 0 0 9 1 +8
  Alemaña Federal 3 3 1 1 1 3 4 −1
  Uruguai 2 3 0 2 1 2 7 −5
  Escocia 1 3 0 1 2 1 3 −2


Uruguai 1 - 1 Alemaña Federal 4 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Corregidora, Querétaro
Asistencia: 30.500
Árbitro: Vojtěch Christov (Checoslovaquia)
Alzamendi   4' Informe Allofs   84'
 
Escocia 0 - 1 Dinamarca 4 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Neza 86, Nezahualcóyotl
Asistencia: 18.000
Árbitro: Lajos Németh (Hungría)
Informe Elkjær Larsen   57'
 


Alemaña Federal 2 - 1 Escocia 6 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Corregidora, Querétaro
Asistencia: 30.000
Árbitro: Ioan Igna (Romanía)
Völler   23'
Allofs   49'
Informe Strachan   18'
 
Dinamarca 6 - 1 Uruguai 8 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Neza 86, Nezahualcóyotl
Asistencia: 26.500
Árbitro: Antonio Márquez Ramírez (México)
Elkjær Larsen   11'   67'   80'
Lerby   41'
Laudrup   52'
J. Olsen   88'
Informe Francescoli   45' (pen.)
 


Dinamarca 2 - 0 Alemaña Federal 13 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Corregidora, Querétaro
Asistencia: 36.000
Árbitro: Alexis Ponnet (Bélxica)
J. Olsen   43' (pen.)
Eriksen   62'
Informe
 
Escocia 0 - 0 Uruguai 13 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Neza 86, Nezahualcóyotl
Asistencia: 20.000
Árbitro: Joël Quiniou (Francia)
Informe
 

Grupo FEditar

Equipo Pts PX PG PE PP GF GC Dif
  Marrocos 4 3 1 2 0 3 1 +2
  Inglaterra 3 3 1 1 1 3 1 +2
  Polonia 3 3 1 1 1 1 3 −2
  Portugal 2 3 1 0 2 2 4 −2


Marrocos 0 - 0 Polonia 2 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Universitario, Monterrey
Asistencia: 19.900
Árbitro: José Luis Martínez Bazán (Uruguai)
Informe
 
Portugal 1 - 0 Inglaterra 3 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Tecnológico, Monterrey
Asistencia: 23.000
Árbitro: Volker Roth (Alemaña Federal)
Carlos Manuel   76' Informe
 


Inglaterra 0 - 0 Marrocos 6 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Tecnológico, Monterrey
Asistencia: 20.020
Árbitro: Efrain Gabriel González Roa (Paraguai)
Informe
 
Polonia 1 - 0 Portugal 7 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Universitario, Monterrey
Asistencia: 19.915
Árbitro: Ali Bin Nasser (Tunisia)
Smolarek   68' Informe
 


Inglaterra 3 - 0 Polonia 11 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Universitario, Monterrey
Asistencia: 22.700
Árbitro: André Daina (Suíza)
Lineker   15'   87'   42' Informe
 
Portugal 1 - 3 Marrocos 12 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Tres de Marzo, Zapopan
Asistencia: 28.000
Árbitro: Alan Snoddy (Irlanda do Norte)
Diamantino   80' Informe Khairi   19'   26'
Krimau   62'
 

Mellores terceirosEditar

As catro mellores seleccións que finalizaron en terceiro lugar en cada un dos seis grupos clasificáronse para a seguinte fase.

Equipo G Pts PX PG PE PP GF GC Dif
  Bélxica B 3 3 1 1 1 5 5 0
  Polonia F 3 3 1 1 1 1 3 −2
  Bulgaria A 2 3 0 2 1 2 4 −2
  Uruguai E 2 3 0 2 1 2 7 −5
  Hungría C 2 3 1 0 2 2 9 −7
  Irlanda do Norte D 1 3 0 1 2 2 6 −4


EliminatoriasEditar

Oitavos de final Cuartos de final Semifinais Final
                           
C. México (Azteca), 15 de xuño            
   México  2
Monterrey, 21 de xuño
   Bulgaria  0  
   México  0(1)
Monterrey, 17 de xuño
     Alemaña Federal  0(4)  
   Marrocos  0
Guadalaxara, 25 de xuño
   Alemaña Federal  1  
   Alemaña Federal  2
Guadalaxara, 16 de xuño
     Francia  0  
   Brasil  4
Guadalaxara, 21 de xuño
   Polonia  0  
   Brasil  1(3)
C. México (Olímp.), 17 de xuño
     Francia  1(4)  
   Italia  0
C. México (Azteca), 29 de xuño
   Francia  2  
   Alemaña Federal  2
León, 15 de xuño
     Arxentina  3
   Unión Soviética  3
Puebla, 22 de xuño
   Bélxica  4  
   Bélxica  1(5)
Querétaro, 18 de xuño
     España  1(4)  
   Dinamarca  1
C. México (Azteca), 25 de xuño
   España  5  
   Bélxica  0
Puebla, 16 de xuño
     Arxentina  2   Terceiro posto
   Arxentina  1
C. México (Azteca), 22 de xuño Puebla, 28 de xuño
   Uruguai  0  
   Arxentina  2    Francia  4
C. México (Azteca), 18 de xuño
     Inglaterra  1      Bélxica  2
   Inglaterra  3
   Paraguai  0  


Oitavos de finalEditar

México 2 - 0 Bulgaria 15 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Azteca, Cidade de México
Asistencia: 114.580
Árbitro: Romualdo Arppi Filho (Brasil)
Negrete   34'
Servín   61'
Informe
 
Marrocos 0 - 1 Alemaña Federal 17 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Universitario, Monterrey
Asistencia: 19.800
Árbitro: Zoran Petrović (Iugoslavia)
Informe Matthäus   87'
 


Brasil 4 - 0 Polonia 16 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Jalisco, Guadalaxara
Asistencia: 45.000
Árbitro: Volker Roth (Alemaña Federal)
Sócrates   30' (pen.)
Josimar   55'
Edinho   79'
Careca   83' (pen.)
Informe
 
Italia 0 - 2 Francia 17 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Olímpico Universitario, Cidade de México
Asistencia: 70.000
Árbitro: Carlos Alfonso Espósito (Arxentina)
Informe Platini   15'
Stopyra   57'
 


Unión Soviética 3 - 4 Bélxica 15 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio León, León
Asistencia: 32.277
Árbitro: Erik Fredriksson (Suecia)
Belanov   27'   70'   111' (pen.) Informe Scifo   56'
Ceulemans   77'
Demol   102'
Claesen   110'
 
Dinamarca 1 - 5 España 17 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Corregidora, Querétaro
Asistencia: 38.500
Árbitro: Jan Keizer (Países Baixos)
J. Olsen   33' (pen.) Informe Butragueño   43'   56'   80'   88' (pen.)
Goikoetxea   58' (pen.)
 


Arxentina 1 - 0 Uruguai 16 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Cuauhtémoc, Puebla
Asistencia: 26.000
Árbitro: Luigi Agnolin (Italia)
Pasculli   42' Informe
 
Inglaterra 3 - 0 Paraguai 18 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Azteca, Cidade de México
Asistencia: 98.728
Árbitro: Jamal Al Sharif (Siria)
Lineker   31'   73'
Beardsley   56'
Informe
 

Cuartos de finalEditar

Alemaña Federal 0 - 0
(Penaltis 4 - 1)
México 21 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Universitario, Monterrey
Asistencia: 41.700
Árbitro: Jesús Díaz Palacio (Colombia)
Allofs  
Brehme  
Matthäus  
Littbarski  
Informe   Negrete
  Quirarte
  Servín
 
Brasil 1 - 1
(Penaltis 3 - 4)
Francia 21 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Universitario, Monterrey
Asistencia: 19.800
Árbitro: Zoran Petrović (Iugoslavia)
Careca   17'

Sócrates  
Alemão  
Zico  
Branco  
Júlio César  
Informe Platini   40'

  Stopyra
  Amoros
  Bellone
  Platini
  Fernández
 


España 1 - 1
(Penaltis 4 - 5)
Bélxica 22 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Cuauhtémoc, Puebla
Asistencia: 45.000
Árbitro: Siegfried Kirschen (Alemaña Democrática)
Señor   85'

Señor  
Eloy  
Chendo  
Butragueño  
Víctor  
Informe Ceulemans   35'

  Claesen
  Scifo
  Broos
  Vervoort
  Van der Elst
 
Arxentina 2 - 1 Inglaterra 22 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Azteca, Cidade de México
Asistencia: 114.580
Árbitro: Ali Bin Nasser (Tunisia)
Maradona   51'   55' Informe Lineker   81'
 

SemifinaisEditar

Francia 0 - 2 Alemaña Federal 25 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Jalisco, Guadalaxara
Asistencia: 45.000
Árbitro: Luigi Agnolin (Italia)
Informe Brehme   9'
Völler   90'
 
Arxentina 2 - 0 Bélxica 25 de xuño de 1986, 16:00 – Estadio Azteca, Cidade de México
Asistencia: 114.500
Árbitro: Antonio Márquez Ramírez (México)
Maradona   51'   63' Informe
 

Terceiro postoEditar

Francia 4 - 2 Bélxica 28 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Cuauhtémoc, Puebla
Asistencia: 21.000
Árbitro: George Courtney (Inglaterra)
Ferreri   27'
Papin   43'
Genghini   104'
Amoros   111' (pen.)
Informe Ceulemans   11'
Claesen   73'
 

FinalEditar

Arxentina 3 - 2 Alemaña Federal 29 de xuño de 1986, 12:00 – Estadio Azteca, Cidade de México
Asistencia: 114.600
Árbitro: Romualdo Arppi Filho (Brasil)
Brown   23'
Valdano   56'
Burruchaga   84'
Informe Rummenigge   74'
Völler   81'
 


Campión do Mundo
 
Arxentina
Segundo título

Premios e recoñecementosEditar

GoleadoresEditar

Gary Lineker recibiu a Bota de Ouro ao anotar seis goles.[2] En total, foron marcados 132 goles por 82 xogadores, sendo dous deles considerados en propia meta.

6 goles
2 goles
1 gol
Autogoles

PremiosEditar

Os seguintes son os premios outogados pola FIFA aos futbolistas máis destacados do torneo:[2]

Clasificación retrospectivaEditar

Despois do torneo, a FIFA publicou unha clasificación de todos os equipos que competiron na fase final do mundial baseada no progreso da competición, os resultados golbais e a calidade do opoñente.[8]

P Selección G X V E D GF GC DF Pts.
1   Arxentina A 7 6 1 0 14 5 +9 13
2   Alemaña Occidental E 7 3 2 2 8 7 +1 8
3   Francia C 7 4 2 1 12 6 +6 10
4   Bélxica B 7 2 2 3 12 15 −3 6
Eliminados en cuartos de final
5   Brasil D 5 4 1 0 10 1 +9 9
6   México B 5 3 2 0 6 2 +4 8
7   España D 5 3 1 1 11 4 +7 7
8   Inglaterra F 5 2 1 2 7 3 +4 5
Eliminados en oitavos de final
9   Dinamarca E 4 3 0 1 10 6 +4 6
10   Unión Soviética C 4 2 1 1 12 5 +7 5
11   Marrocos F 4 1 2 1 3 2 +1 4
12   Italia A 4 1 2 1 5 6 −1 4
13   Paraguai B 4 1 2 1 4 6 −2 4
14   Polonia F 4 1 1 2 1 7 −6 3
15   Bulgaria A 4 0 2 2 2 6 −4 2
16   Uruguai E 4 0 2 2 2 8 −6 2
Eliminados na fase de grupos
17   Portugal F 3 1 0 2 2 4 −2 2
18   Hungría C 3 1 0 2 2 9 −7 2
19   Escocia E 3 0 1 2 1 3 −2 1
20   Corea do Sur A 3 0 1 2 4 7 −3 1
21   Irlanda do Norte D 3 0 1 2 2 6 −4 1
22   Alxeria D 3 0 1 2 1 5 −4 1
23   Iraq B 3 0 0 3 1 4 −3 0
24   Canadá C 3 0 0 3 0 5 −5 0

NotasEditar

Véxase taménEditar

Outros artigosEditar

Ligazóns externasEditar