Euroliga 2008-09

A Euroliga 2008-09 foi a novena edición da máxima competición de clubs de baloncesto de Europa dende a súa organización pola Unión de Ligas Europeas de Baloncesto (ULEB). Incluíndo as edición desta competición organizadas por FIBA Europa é a edición número 52. Nesta edición compitiron vinte e catro equipos de trece estados distintos.

Euroliga 2008–09
Euroliga 2008-09
Liga Euroleague
Deporte Baloncesto
Duración de outubro a maio
Primeira fase
MVP España Juan Carlos Navarro
Anotador Flag of Serbia.svg Igor Rakočević
Final Four
Campión Grecia Panathinaikos
  Subcampión Israel CSKA Moscow
MVP Final Four Grecia Vassilis Spanoulis
Euroleague
← 2007–08

2009–10 →

Os catro mellores equipos, nesta edición o Panathinaikos grego, o CSKA Moscow ruso, o Regal FC Barcelona español e o Olympiacos grego disputaronse o título na Final Four, nesta edición disputada no O2 World de Berlín, capital de Alemaña. A final disputárona o Panathinaikos de Atenas e o CSKA de Moscova, proclamándose campión o equipo grego tras vencer por tan só dous puntos de diferenza, 73 a 71, o que supuxo o seu quinto campionato até esta edición.

ParticipantesEditar

Equipo Cidade Estado Pavillón Capacidade Títulos
  Air Avellino Avellino   Italia Pala Del Mauro
5.300
0
  AJ Milano Milán   Italia Mediolanum Forum
12.500
3
  Alba Berlin Berlín   Alemaña 02 World
16.000
0
  Asseco Prokom Gdynia   Polonia Gdynia Sports Arena
5.500
0
  Cibona Zagreb   Croacia Dražen Petrović Hall
5.400
2
  CSKA Moscow Moscova   Rusia CSKA Universal Sports Hall
5.500
6
  DKV Joventut Badalona   España Palau Olímpic de Badalona
12.500
1
  Efes Pilsen Istambul   Turquía Abdi İpekçi
12.500
0
  Fenerbahçe Ülker Istambul   Turquía Abdi İpekçi
12.500
0
  Le Mans Le Mans   Francia Antarès
6.003
0
  Lottomatica Roma Roma   Italia PalaLottomatica
11.200
1
  Maccabi Electra Tel Aviv   Israel Yad Eliyahu
11.700
5
  Montepaschi Siena Siena   Italia PalaEstra
7.025
0
  Olympiacos O Pireo   Grecia A Paz e a Amizade
14.905
1
  Panathinaikos Atenas   Grecia OAKA Indoor Hall
19.250
4
  Panionios On Telecoms Nea Smyrni   Grecia Hellinikon
15.000
0
  Partizan Belgrado   Serbia Pionir Hall
8.150
1
  Real Madrid Madrid   España Palacio de Vistalegre
15.000
8
  Regal FC Barcelona Barcelona   España Palau Blaugrana
8.250
1
  SLUC Nancy Nancy   Francia Jean-Weille
6.027
0
  Tau Cerámica Vitoria   España Fernando Buesa Arena
9.900
0
  Unicaja Málaga   España Martín Carpena
10.500
0
  Union Olimpija Liubliana   Eslovenia Hala Tivoli
5.600
0
  Žalgiris Kaunas   Lituania Kauno sporto halė
5.000
1

Primeira faseEditar

Os catro primeiros de cada grupo acadan o Top 16.

Clave para os grupos
Clasificados para o Top 16

Grupo AEditar

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1.   Unicaja 10 8 2 771 698 +73
2.   Olympiacos 10 6 4 815 748 +67
3.   Maccabi Electra 10 6 4 815 811 +4
4.   Cibona 10 5 5 760 772 −12
5.   Air Avellino 10 3 7 754 814 −60
6.   Le Mans 10 2 8 747 819 −72
    MAL   OLY   TEL   CIB   AVE   LEM
  MAL 60–56 92–69 77–67 72–68 84–79
  OLY 83–72 84–65 93–64 91–66 68–78
  TEL 73–80 96–83 88–83 90–83 82–80
  CIB 76–77 85–76 81–79 82–79 89–70
  AVE 72–70 69–83 72–86 79–75 78–73
  LEM 55–87 93–98 73–87 54–58 92–88

Grupo BEditar

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1.   Regal FC Barcelona 10 9 1 813 650 +163
2.   Montepaschi Siena 10 8 2 835 750 +85
3.   Panathinaikos 10 7 3 763 707 +56
4.   Asseco Prokom 10 2 8 675 734 −59
5.   Žalgiris 10 2 8 716 812 −96
6.   SLUC Nancy 10 2 8 706 855 −149
    BAR   SIE   PAN   SOP   ZAL   NAN
  BAR 87–61 90–66 74–62 90–68 91–68
  SIE 71–61 82–77 80–71 100–93 86–63
  PAN 76–87 81–76 75–53 78–51 83–69
  SOP 64–76 71–83 60–67 65–60 91–62
  ZAL 60–75 67–93 69–80 79–68 105–94
  NAN 54–82 79–103 70–80 78–70 69–64

Grupo CEditar

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1.   Tau Cerámica 10 8 2 916 808 +108
2.   Lottomatica Roma 10 6 4 814 786 +28
3.   Fenerbahçe Ülker 10 6 4 779 755 +24
4.   Alba Berlin 10 4 6 691 748 −57
5.   DKV Joventut 10 4 6 800 810 −10
6.   Union Olimpija 10 2 8 725 818 −93
    BAS   ROM   ULK   BER   JOV   LJU
  BAS 90–93 80–70 106–65 91–83 101–69
  ROM 96–103 76–67 70–64 85–71 74–69
  ULK 69–81 90–86 82–73 89–63 89–87
  BER 68–73 68–63 72–63 74–72 59–67
  JOV 105–100 97–93 67–70 75–79 81–64
  LJU 90–91 67–78 70–90 77–69 65–86

Grupo DEditar

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1.   CSKA Moscow 10 7 3 774 644 +130
2.   Real Madrid 10 6 4 740 707 +33
3.   AJ Milano 10 5 5 734 745 −11
4.   Partizan 10 5 5 706 687 +19
5.   Efes Pilsen 10 4 6 713 762 −49
6.   Panionios On Telecoms 10 3 7 668 790 −122
    CSK   MAD   MIL   PAR   IST   NIO
  CSK 78–82 90–64 63–66 90–68 93–61
  MAD 54–58 70–69 68–67 80–69 87–66
  MIL 80–79 70–61 73–59 71–81 77–73
  PAR 62–63 81–77 81–76 83–77 80–57
  IST 55–74 81–95 74–67 61–60 69–78
  NIO 52–86 68–66 77–87 72–67 64–78

Top 16Editar

Os dous primeiros de cada grupo acceden aos Cuartos de Final.

Grupo EEditar

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1.   Olympiacos 6 5 1 496 446 +50
2.   Tau Cerámica 6 4 2 556 474 +82
3.   AJ Milano 6 2 4 455 529 −74
4.   Asseco Prokom 6 1 5 444 502 −58
    OLY   BAS   MIL   SOP
  OLY 73–70 84–81 84–71
  BAS 80–88 108–90 99–77
  MIL 76–74 74–107 72–96
  SOP 68–93 72–92 60–62

Grupo FEditar

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1.   Regal FC Barcelona 6 5 1 508 429 +79
2.   Real Madrid 6 5 1 505 487 +18
3.   Maccabi Electra 6 2 4 459 481 −22
4.   Alba Berlin 6 0 6 427 502 −75
    BAR   MAD   TEL   BER
  BAR 90–79 85–65 85–69
  MAD 85–83 98–79 83–82
  TEL 74–90 69–73 96–65
  BER 57–75 84–87 70–76

Grupo GEditar

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1.   Panathinaikos 6 5 1 503 428 +72
2.   Partizan 6 4 2 420 434 −14
3.   Unicaja 6 2 4 484 461 +23
4.   Lottomatica Roma 6 1 5 441 525 −84
    PAN   PAR   MAL   ROM
  PAN 81–63 103–95 92–67
  PAR 63–56 60–59 84–76
  MAL 69–81 74–78 99–64
  ROM 71–90 88–72 75–88

Grupo HEditar

Equipo PX PG PP PF PC Dif
1.   CSKA Moscow 6 5 1 454 377 +77
2.   Montepaschi Siena 6 4 2 472 456 +16
3.   Cibona 6 2 4 423 456 −33
4.   Fenerbahçe Ülker 6 1 5 384 444 −60
    CSK   SIE   CIB   ULK
  CSK 95–71 87–61 77–60
  SIE 74–56 86–70 87–79
  CIB 63–73 88–81 55–65
  ULK 48–66 68–73 64–86

Cuartos de finalEditar

Os vencedores de cada eliminatoria pasan a xogar a Final Four.

Equipo 1 Agr. Equipo 2 Xogo 1 Xogo 2 Xogo 3 Xogo 4 Xogo 5
1 Olympiacos   3 – 1   Real Madrid 88 – 79 79 – 73 63 – 71 78 – 75
2 Regal FC Barcelona   3 – 2   Tau Cerámica 75 – 84 85 – 62 62 – 69 84 – 63 78 – 62
3 Panathinaikos   3 – 1   Montepaschi Siena 90 – 85 79 – 84 72 – 53 91 – 84
4 CSKA Moscow   3 – 0   Partizan 56 – 47 77 – 50 67 – 56

Final FourEditar

A Final Four desta edición da Euroliga foi xogada no pavillón O2 World de Berlín, Alemaña, entre o 1 e o 3 de maio de 2009.

SemifinaisEditar

Semifinal 1
1 de maio de 2009 Regal FC Barcelona   78–82   CSKA Moscow    O2 World, Berlín
Asistencia: 13.238
Marcador por cuartos: 21-12, 15-20, 20-22, 22-28
Pts: Andersen 24
Rebs: Santiago 6
Asists: Lakovič 5
Pts: Šiškauskas 29
Rebs: Khryapa 10
Asists: Holden 4
Semifinal 2
1 de maio de 2009 Olympiacos   82–84   Panathinaikos    O2 World, Berlín
Asistencia: 13.238
Marcador por cuartos: 21-27, 20-16, 22-23, 19-18
Pts: Greer 18
Rebs: Bourousis 7
Asists: Papaloukas 5
Pts: Peković 20
Rebs: Batiste e Fotsis 6
Asists: Jasikevičius 5

Terceiro postoEditar

3 de maio de 2009 Regal FC Barcelona   95–79   Olympiacos    O2 World, Berlín
Asistencia: 13.238
Marcador por cuartos: 26-19, 20-11, 27-28, 22-21
Pts: Andersen 20
Rebs: Vázquez 5
Asists: Lakovič 5
Pts: Greer 19
Rebs: Bourousis 9
Asists: Papaloukas 4

FinalEditar

3 de maio de 2009 CSKA Moscow   71–73   Panathinaikos    O2 World, Berlín
Asistencia: 13.238
Marcador por cuartos: 16-21, 12-27, 18-8, 25-17
Pts: Holden 14
Rebs: Smodiš 9
Asists: Holden 4
Pts: Fotsis e Spanoulis 13
Rebs: Fotsis 8
Asists: Jasikevičius 4


  Semifinais Final
    Regal FC Barcelona   78  
    CSKA Moscow   82  
 
        CSKA Moscow   71
      Panathinaikos   73
Terceiro posto
    Olympiacos   82     Regal FC Barcelona   95
    Panathinaikos  84       Olympiacos   79


Euroleague 2009 Champions

K.A.E. Panathinaikos
Quinto título

Estatísticas individuaisEditar

Puntos
 
Igor Rakočević
 
Theodoros Papaloukas
Posto Nome Equipo Xogos Puntos PPP
1   Igor Rakočević   Tau Cerámica 21 377 17,95
2   Terrell McIntyre   Montepaschi Siena 19 328 17,26
3   Rimantas Kaukėnas   Montepaschi Siena 18 266 14,78
4   Juan Carlos Navarro   Regal FC Barcelona 20 295 14,75
5   Tiago Splitter   Tau Cerámica 17 238 14,00
Rebotes
Posto Nome Equipo Xogos Rebotes RPP
1   Ioannis Bourousis   Olympiacos 21 153 7,29
2   Ersan İlyasova   Regal FC Barcelona 21 151 7,19
3   Stephane Lasme   Partizan 19 125 6,58
4   Lior Eliyahu   Maccabi Electra 16 105 6,56
5   Felipe Reyes   Real Madrid 20 130 6,50
Asistencias
Posto Nome Equipo Xogos Asistencias APP
1   Theodoros Papaloukas   Olympiacos 21 110 5,24
2   Omar Cook   Unicaja 16 82 5,12
3   Terrell McIntyre   Montepaschi Siena 19 84 4,42
4   Pablo Prigioni   Tau Cerámica 21 91 4,33
5   Vassilis Spanoulis   Panathinaikos 18 67 3,72

PremiosEditar

Primeiro quinteto ideal da tempada
Posición Xogador Equipo
B   Terrell McIntyre   Montepaschi Siena
E   Juan Carlos Navarro   Regal FC Barcelona
A   Igor Rakočević   Tau Cerámica
AP   Ioannis Bourousis   Olympiacos
P   Nikola Peković   Panathinaikos
MVP da tempada
Segundo quinteto ideal da tempada
Posición Xogador Equipo
B   Theodoros Papaloukas   Olympiacos
E   Vassilis Spanoulis   Panathinaikos
A   Ramūnas Šiškauskas   CSKA Moscow
AP   Eražem Lorbek   CSKA Moscow
P   Tiago Splitter   Tau Cerámica
MVP da Final Four
Posición Xogador Equipo
B   Vassilis Spanoulis   Panathinaikos
Premio Alphonso Ford ao mellor anotador
Posición Xogador Equipo
A   Igor Rakočević   Tau Cerámica
Mellor defensor
Posición Xogador Equipo
B   Dimitris Diamantidis   Panathinaikos
Estrela emerxente
Posición Xogador Equipo
AP   Novica Veličković   Partizan
Premio Alexander Gomelsky ao mellor adestrador
Adestrador Equipo
  Duško Vujošević   Partizan
Mellor executivo
Executivo Equipo
  Marco Baldi   Alba Berlin

Xogadores do mesEditar

 
Eražem Lorbek
Mes Xogador Equipo
Outubro   Ersan Ilyasova   Regal FC Barcelona
Novembro   Sani Bečirovič   Lottomatica Roma
Decembro   Lior Eliyahu   Maccabi Electra
Xaneiro   Igor Rakočević   Tau Cerámica
Febreiro   Novica Veličković   Partizan
Marzo   Eražem Lorbek   CSKA Moscow

Xogadores da xornadaEditar

 
Pops Mensah-Bonsu
 
Ersan Ilyasova
Fase regular
Xorn. Xogador Equipo Val.
1   Will McDonald   Tau Cerámica 32
2   Pops Mensah-Bonsu   DKV Joventut 37
3   Igor Rakočević   Tau Cerámica 34
4   Mike Hall   AJ Milano 28
5   Edu Hernández-Sonseca   DKV Joventut 38
6   Lior Eliyahu   Maccabi Electra 42
7   Rawle Marshall   Cibona 34
8   Sani Bečirovič   Lottomatica Roma 38
9   Immanuel McElroy   Alba Berlin 38
10   Oğuz Savaş   Fenerbahçe Ülker 41
Top 16
Xorn. Xogador Equipo Val.
1   Lior Eliyahu   Maccabi Electra 28
1   D'or Fischer   Maccabi Electra 28
1   Nikola Peković   Panathinaikos 28
2   Novica Veličković   Partizan 29
3   Ersan Ilyasova   Regal FC Barcelona 39
4   Tiago Splitter   Tau Cerámica 28
5   Charles Gaines   Maccabi Electra 33
5   Mike Hall   AJ Milano 33
6   Mike Batiste   Panathinaikos 35
Cuartos de final
Xorn. Xogador Equipo Val.
1   Romain Sato   Montepaschi Siena 40
2   Eražem Lorbek   CSKA Moscow 33
3   Ramūnas Šiškauskas   CSKA Moscow 30
3   Matjaž Smodiš   CSKA Moscow 30
4   Terrell McIntyre   Montepaschi Siena 37
5   Ersan Ilyasova   Regal FC Barcelona 26

Véxase taménEditar

Outros artigosEditar

Ligazóns externasEditar