Liga ACB 2005-06

A temporada 2004–05 da Liga ACB, celebrada entre o 15 de outubro de 2005 e o 21 de xuño de 2006, foi a vixésimo terceira temporada da máxima categoría do baloncesto español desde a creación da Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB) para substituír á antiga Primeira División. Nesta edición mantívose o número de equipos, 18, e o formato da edición anterior. Os playoffs polo título foron disputados polos oito primeiros clasificados, mentres que os dous últimos equipos descenderon á Liga LEB.[1] O campión desta edición foi o Unicaja, que conseguiu o seu primeiro título de liga após vencer na final ao TAU Cerámica.

Liga ACB 2005−06
Acb 2019 logo.svg
LigaACB
Temporada2005−2006
Equipos18
Datas15 de outubro a 21 de xuño
TVTelevisión Española
Resultado
CampiónUnicaja
SubcampiónTAU Cerámica
TerceiroWinterthur FC Barcelona
CuartoDKV Joventut
AscendidosGreen Arrow Up.svg Bruesa GBC
Green Arrow Up.svg Polaris World Murcia
DescendidosRed Arrow Down.svg Ricoh Manresa
Red Arrow Down.svg Leche Río Breogán
Premios
MVPEspaña Juan Carlos Navarro (FCB)
MVP da finalEspaña Jorge Garbajosa (UNI)
Líderes estatísticos
Puntos Flag of the United States.svg Lou Roe (CSF) 19,7
P. nacional España Juan Carlos Navarro (FCB) 17,9
Rebotes España Felipe Reyes (RMA) 8,0
Asistencias Flag of Argentina.svg Pablo Prigioni (TAU) 6,8

EquiposEditar

Equipo Cidade Comunidade Pavillón Capacidade
Adecco Estudiantes Madrid   Madrid Madrid Arena 10.300
Akasvayu Girona Girona   Cataluña Pavelló Girona-Fontajau 5.040
Alta Gestión Fuenlabrada Fuenlabrada   Madrid Fernando Martín 5.100
Caja San Fernando Sevilla   Andalucía Municipal San Pablo 7.626
CB Granada Granada   Andalucía Palacio Municipal 7.250
DKV Joventut Badalona   Cataluña Palau Olímpic 13.000
Etosa Alicante Alacant   Valencia Centro de Tecnificación 5.200
Fórum Valladolid Valladolid   Castela e León Polideportivo Pisuerga 6.300
Gran Canaria As Palmas   Illas Canarias Centro Insultar 5.000
Lagun Aro Bilbao Basket Bilbao   País Vasco La Casilla 5.200
Leche Río Breogán Lugo   Galiza Pazo dos Deportes 6.500
Llanera Menorca Maó   Illas Baleares Pavelló Menorca 5.000
Pamesa Valencia Valencia   Valencia Font de Sant Lluís 9.000
Real Madrid Madrid   Madrid Palacio Vistalegre 15.000
Ricoh Manresa Manresa   Cataluña Nou Congost 5.000
TAU Cerámica Vitoria   País Vasco Fernando Buesa Arena 9.323
Unicaja Málaga   Andalucía Martín Carpena 10.000
Winterthur FC Barcelona Barcelona   Cataluña Palau Blaugrana 8.000

Liga regularEditar

Pos Equipo PX G P PF PC Resultado
1 Unicaja 34 26 8 2753 2512 Playoffs
2 TAU Cerámica 34 25 9 2855 2607
3 Winterthur FC Barcelona 34 24 10 2747 2551
4 DKV Joventut 34 23 11 2834 2645
5 Gran Canaria 34 20 14 2568 2493
6 Real Madrid 34 19 15 2640 2485
7 Akasvayu Girona 34 18 16 2739 2701
8 Adecco Estudiantes 34 17 17 2770 2832
9 Pamesa Valencia 34 16 18 2638 2693
10 Alta Gestión Fuenlabrada 34 15 19 2621 2706
11 Caja San Fernando 34 14 20 2662 2764
12 Etosa Alicante 34 14 20 2574 2639
13 CB Granada 34 14 20 2620 2755
14 Fórum Valladolid 34 13 21 2706 2767
15 Lagun Aro Bilbao Basket 34 13 21 2534 2672
16 Llanera Menorca 34 12 22 2600 2772
17 Ricoh Manresa 34 12 22 2599 2722 Descenso
18 Leche Río Breogán 34 11 23 2580 2724

PlayoffsEditar

 
Cuartos de finalSemifinaisFinais
 
                      
 
 
 
 
1 Unicaja848880
 
 
 
8 Adecco Estudiantes787375
 
1 Unicaja8076687588
 
 
 
4 DKV Joventut6661768575
 
4 DKV Joventut817281
 
 
 
5 Gran Canaria706976
 
1 Unicaja818376
 
 
 
2 TAU Cerámica677872
 
2 TAU Cerámica80749373
 
 
 
7 Akasvayu Girona68838467
 
2 TAU Cerámica967184
 
 
 
3 Winterthur FC Barcelona836678
 
3 Winterthur FC Barcelona79887683
 
 
6 Real Madrid67708468
 

Fonte: DBasket

Clasificación finalEditar

Pos Equipo PX G P Resultado
1 Unicaja (C) 34 26 8 Euroliga
2 TAU Cerámica 34 25 9
3 Winterthur FC Barcelona 34 24 10
4 DKV Joventut 34 23 11
5 Gran Canaria 34 20 14 Copa ULEB
6 Real Madrid 34 19 15
7 Akasvayu Girona 34 18 16 FIBA EuroCup
8 Adecco Estudiantes 34 17 17
9 Pamesa Valencia 34 16 18
10 Alta Gestión Fuenlabrada 34 15 19
11 Caja San Fernando 34 14 20
12 Etosa Alicante 34 14 20
13 CB Granada 34 14 20
14 Fórum Valladolid 34 13 21
15 Lagun Aro Bilbao Basket 34 13 21
16 Llanera Menorca 34 12 22
17 Ricoh Manresa (D) 34 12 22 Descenso á LEB
18 Leche Río Breogán (D) 34 11 23
Fonte: ACB
(C) Campión; (D) Descenso

PremiosEditar

MVPEditar

Pos. Xogador País Equipo
E Juan Carlos Navarro   España Winterthur FC Barcelona

MVP da FinalEditar

Pos. Xogador País Equipo
P Jorge Garbajosa   España Unicaja

Xogador revelaciónEditar

Pos. Xogador País Equipo
AP Carlos Suárez   España Adecco Estudiantes

Mellor quintetoEditar

Pos. Xogador País Equipo
B Pablo Prigioni   Arxentina TAU Cerámica
E Juan Carlos Navarro   España Winterthur FC Barcelona
A Carlos Jiménez   España Adecco Estudiantes
AP Luis Scola   Arxentina TAU Cerámica
P Jorge Garbajosa   España Unicaja

Xogador do mesEditar

Mes Xogador País Equipo Val
OUT Luis Scola   Arxentina TAU Cerámica 22,2
NOV Pete Mickeal   Estados Unidos Leche Río Breogán 27,5
DEC Pete Mickeal   Estados Unidos Leche Río Breogán 27,2
XAN Luis Scola   Arxentina TAU Cerámica 26,8
FEB Lou Roe   Estados Unidos Caja San Fernando 33,0
MAR Pete Mickeal   Estados Unidos Leche Río Breogán 27,0
ABR Curtis Borchardt   Estados Unidos CB Granada 30,3
MAI Felipe Reyes   España Real Madrid 30,7

NotasEditar

  1. Gigantes del Basket, ed. (2018). Liga Endesa. Guía oficial 2018-2019. p. 151. 

Véxase taménEditar

Outros artigosEditar

Ligazóns externasEditar