Abrir o menú principal

Premier League 2013-2014

A tempada 2013–14 da Premier League foi a 22ª tempada do máximo nivel da liga de fútbol de Inglaterra, establecida en 1992. A tempada empezou o 17 de agosto de 2013 e finalizou o 11 de maio de 2014. O defensor do título era o Manchester United. O campión foi o Manchester City.

Premier League
Tempada2013–14
CampiónManchester City
(2º título de Premier League)
(4º título de Campión inglés)
DescendidosCardiff City
Fulham
Norwich City
Champions LeagueManchester City
Liverpool
Chelsea
Arsenal
Europa LeagueEverton
Tottenham Hotspur
Hull City
Partidos xogados380
Goles marcados1052 (2.77 por partido)
Máximo goleadorLuis Suárez (31 goles)

EquiposEditar

Equipos e estadiosEditar

Equipo Cidade Estadio[1] Capacidade[1]
Arsenal Londres Emirates Stadium 700460338000000000060.338
Aston Villa Birmingham Villa Park 700442682000000000042.682
Cardiff City Cardiff Cardiff City Stadium 700427815000000000027.815
Chelsea Londres Stamford Bridge 700441798000000000041.798
Crystal Palace Londres Selhurst Park 700426255000000000026.255
Everton Liverpool Goodison Park 700439571000000000039.571
Fulham Londres Craven Cottage 700425700000000000025.700
Hull City Kingston upon Hull KC Stadium 700425400000000000025.400
Liverpool Liverpool Anfield 700445276000000000045.276
Manchester City Manchester Etihad Stadium 700447405000000000047.405
Manchester United Manchester Old Trafford 700175731999990000075,731
Newcastle United Newcastle St James' Park 700452405000000000052.405
Norwich City Norwich Carrow Road 700427244000000000027.244
Southampton Southampton St Mary's Stadium 700432589000000000032.589
Stoke City Stoke-on-Trent Britannia Stadium 700427740000000000027.740
Sunderland Sunderland Stadium of Light 700448707000000000048.707
Swansea City Swansea Liberty Stadium 700420750000000000020.750
Tottenham Hotspur Londres White Hart Lane 700436284000000000036.284
West Bromwich Albion West Bromwich The Hawthorns 700426445000000000026.445
West Ham United Londres Boleyn Ground 700435016000000000035.016

Persoal e equipamentosEditar

Equipo Adestrador Capitán[2] Marca Patrocinador
Arsenal   Arsène Wenger   Thomas Vermaelen Nike[3] Emirates[4]
Aston Villa   Paul Lambert   Ron Vlaar Macron[5] Dafabet [6]
Cardiff City   Ole Gunnar Solskjær   Mark Hudson Puma[7] Malaysia[8]
Chelsea   José Mourinho   John Terry Adidas[9] Samsung[10]
Crystal Palace   Tony Pulis   Paddy McCarthy Avec[11] GAC Logistics[12]
Everton   Roberto Martínez   Phil Jagielka Nike[13] Chang[14]
Fulham   Felix Magath   Brede Hangeland Adidas[15] Marathonbet[16]
Hull City   Steve Bruce   Robert Koren Adidas[17] Cash Converters [17]
Liverpool Brendan Rodgers   Steven Gerrard Warrior[18] Standard Chartered[19]
Manchester City   Manuel Pellegrini   Vincent Kompany Nike[20] Etihad Airways[21]
Manchester United   David Moyes   Nemanja Vidic Nike[22] Aon[23]
Newcastle United   Alan Pardew   Fabricio Coloccini Puma[24] Wonga[25]
Norwich City   Chris Hughton   Russell Martin Erreà[26] Aviva[27]
Southampton   Mauricio Pochettino   Adam Lallana Adidas[28] aap3[29]
Stoke City   Mark Hughes   Ryan Shawcross Adidas[30] Bet365[31]
Sunderland   Gus Poyet   John O'Shea Adidas[32] BFS Group [33]
Swansea City   Garry Monk (interino xogador-adestrador)   Ashley Williams Adidas[34] GWFX[35]
Tottenham Hotspur   Tim Sherwood   Michael Dawson Under Armour[36] HP[37]
West Bromwich Albion   Pepe Mel Chris Brunt Adidas[38] Zoopla[39]
West Ham United   Sam Allardyce   Kevin Nolan Adidas[40] Alpari[41]
  • Adicionalmente, os equipamentos dos árbitros están feitos por Nike, patrocinados por Expedia.com, e Nike ten un balón novo, o Incyte Premier League.

Cambios de adestradoresEditar

Equipo Adestrador saínte Xeito de saída Date de baixa Posición na táboa Adestrador entrante Data de nomeamento
Everton   David Moyes Fin do contrato 19 de maio de 2013[42] Pre-tempada   Roberto Martínez 5 de xuño de 2013[43]
Stoke City   Tony Pulis Consenso mutuo 21 de maio de 2013[44]   Mark Hughes 30 de maio de 2013[45]
Chelsea   Rafael Benítez Fin do contrato 27 de maio de 2013[46]   José Mourinho 3 de xuño de 2013[47]
Manchester United   Sir Alex Ferguson Retirado 1 de xullo de 2013[48]   David Moyes 1 de xullo de 2013[49]
Sunderland   Paolo Di Canio Despedido 22 de setembro de 2013[50] 20º   Gus Poyet 8 de outubro de 2013[51]
Crystal Palace   Ian Holloway Consenso mutuo 23 de outubro de 2013[52] 19º   Tony Pulis 23 de novembro de 2013 [53]
Fulham   Martin Jol Despedido 1 de decembro de 2013[54] 18º   René Meulensteen 1 de decembro de 2013[54]
West Bromwich Albion   Steve Clarke 14 de decembro de 2013[55] 16º   Pepe Mel 9 de xaneiro de 2014[56]
Tottenham Hotspur   André Villas-Boas 16 de decembro de 2013[57]   Tim Sherwood 23 de decembro de 2013[58]
Cardiff City   Malky Mackay 27 de decembro de 2013[59] 16º   Ole Gunnar Solskjær 2 de xaneiro de 2014[60]
Swansea City   Michael Laudrup 4 de febreiro de 2014[61] 12º
Fulham   René Meulensteen 14 de febreiro de 2014[62] 20º   Felix Magath 14 de febreiro de 2014[62]

ClasificaciónEditar

Pos
Equipo
X
G
E
P
GF
GC
DG
Pts
Clasificación ou descenso
1 Manchester City (C) 38 27 5 6 102 37 +65 86 Fase de grupos da UEFA Champions League 2014–15
2 Liverpool 38 26 6 6 101 50 +51 84
3 Chelsea 38 25 7 6 71 27 +44 82
4 Arsenal 38 24 7 7 68 41 +27 79 Rolda de play-off da UEFA Champions League 2014–15
5 Everton 38 21 9 8 61 39 +22 72 Fase de grupos da UEFA Europa League 2014–15
6 Tottenham Hotspur 38 21 6 11 55 51 +4 69 Rolda de play-off da UEFA Europa League 2014–15
7 Manchester United 38 19 7 12 64 43 +21 64
8 Southampton 38 15 11 12 54 46 +8 56
9 Stoke City 38 13 11 14 45 52 −7 50
10 Newcastle United 38 15 4 19 43 59 −16 49
11 Crystal Palace 38 13 6 19 33 48 −15 45
12 Swansea City 38 11 9 18 54 54 0 42
13 West Ham United 38 11 7 20 40 51 −11 40
14 Sunderland 38 10 8 20 41 60 −19 38
15 Aston Villa 38 10 8 20 39 61 −22 38
16 Hull City 38 10 7 21 38 53 −15 37 Rolda de play-off da UEFA Europa League 2014–15
17 West Bromwich Albion 38 7 15 16 43 59 −16 36
18 Norwich City (D) 38 8 9 21 28 62 −34 33 Descenso á Football League Championship 2014–15
19 Fulham (D) 38 9 5 24 40 85 −45 32
20 Cardiff City (D) 38 7 9 22 32 74 −42 30

Fonte: Barclays Premier League Official League Table
Regras de clasificación: 1) puntos; 2) diferenza de goles; 3) número de goles marcados.
(C) = Campión; (D) = Descendido; (P) = Promocionado; (E) = Eliminado; (O) = Campión do play-off; (A) = Avanza de rolda.
Só aplicable mentres a tempada non está rematada:
(Q) = Clasificado para o torneo indicado; (TQ) = Clasificado para o torneo, pero non aínda para a fase específica indicada; (DQ) = Descualificado do torneo.

ResultadosEditar

Casa \ Fóra¹ ARS AST CAR CHE CPA EVE FUL HUL LIV MNC MNU NEW NOR SOT STO SUN SWA TOT WBA WHU
Arsenal 1–3 2–0 0–0 2–0 1–1 2–0 2–0 2–0 1–1 0–0 3–0 4–1 2–0 3–1 4–1 2–2 1–0 1–0 3–1
Aston Villa 1–2 2–0 1–0 0–1 0–2 1–2 3–1 0–1 3–2 0–3 1–2 4–1 0–0 1–4 0–0 1–1 0–2 4–3 0–2
Cardiff City 0–3 0–0 1–2 0–3 0–0 3–1 0–4 3–6 3–2 2–2 1–2 2–1 0–3 1–1 2–2 1–0 0–1 1–0 0–2
Chelsea 6–0 2–1 4–1 2–1 1–0 2–0 2–0 2–1 2–1 3–1 3–0 0–0 3–1 3–0 1–2 1–0 4–0 2–2 0–0
Crystal Palace 0–2 1–0 2–0 1–0 0–0 1–4 1–0 3–3 0–2 0–2 0–3 1–1 0–1 1–0 3–1 0–2 0–1 3–1 1–0
Everton 3–0 2–1 2–1 1–0 2–3 4–1 2–1 3–3 2–3 2–0 3–2 2–0 2–1 4–0 0–1 3–2 0–0 0–0 1–0
Fulham 1–3 2–0 1–2 1–3 2–2 1–3 2–2 2–3 2–4 1–3 1–0 1–0 0–3 1–0 1–4 1–2 1–2 1–1 2–1
Hull City 0–3 0–0 1–1 0–2 0–1 0–2 6–0 3–1 0–2 2–3 1–4 1–0 0–1 0–0 1–0 1–0 1–1 2–0 1–0
Liverpool 5–1 2–2 3–1 0–2 3–1 4–0 4–0 2–0 3–2 1–0 2–1 5–1 0–1 1–0 2–1 4–3 4–0 4–1 4–1
Manchester City 6–3 4–0 4–2 0–1 1–0 3–1 5–0 2–0 2–1 4–1 4–0 7–0 4–1 1–0 2–2 3–0 6–0 3–1 2–0
Manchester United 1–0 4–1 2–0 0–0 2–0 0–1 2–2 3–1 0–3 0–3 0–1 4–0 1–1 3–2 0–1 2–0 1–2 1–2 3–1
Newcastle United 0–1 1–0 3–0 2–0 1–0 0–3 1–0 2–3 2–2 0–2 0–4 2–1 1–1 5–1 0–3 1–2 0–4 2–1 0–0
Norwich City 0–2 0–1 0–0 1–3 1–0 2–2 1–2 1–0 2–3 0–0 0–1 0–0 1–0 1–1 2–0 1–1 1–0 0–1 3–1
Southampton 2–2 2–3 0–1 0–3 2–0 2–0 2–0 4–1 0–3 1–1 1–1 4–0 4–2 2–2 1–1 2–0 2–3 1–0 0–0
Stoke City 1–0 2–1 0–0 3–2 2–1 1–1 4–1 1–0 3–5 0–0 2–1 1–0 0–1 1–1 2–0 1–1 0–1 0–0 3–1
Sunderland 1–3 0–1 4–0 3–4 0–0 0–1 0–1 0–2 1–3 1–0 1–2 2–1 0–0 2–2 1–0 1–3 1–2 2–0 1–2
Swansea City 1–2 4–1 3–0 0–1 1–1 1–2 2–0 1–1 2–2 2–3 1–4 3–0 3–0 0–1 3–3 4–0 1–3 1–2 0–0
Tottenham Hotspur 0–1 3–0 1–0 1–1 2–0 1–0 3–1 1–0 0–5 1–5 2–2 0–1 2–0 3–2 3–0 5–1 1–0 1–1 0–3
West Bromwich Albion 1–1 2–2 3–3 1–1 2–0 1–1 1–1 1–1 1–1 2–3 0–3 1–0 0–2 0–1 1–2 3–0 0–2 3–3 1–0
West Ham United 1–3 0–0 2–0 0–3 0–1 2–3 3–0 2–1 1–2 1–3 0–2 1–3 2–0 3–1 0–1 0–0 2–0 2–0 3–3

Resultados actualizados a 11 de maio de 2014
Fonte: Premier League
¹O equipo local figura na columna da esquerda.
Cores: azul = gaña o equipo local; amarelo = empate; vermello = gaña o equipo visitante.
Un a indica que hai un artigo sobre o partido.

EstatísticasEditar

Máximos goleadoresEditar

Pos. Xogador Equipo Goles[63]
1 Luis Suárez Liverpool 31
2 Daniel Sturridge Liverpool 21
3 Yaya Touré Manchester City 20
4 Sergio Agüero Manchester City 17
Wayne Rooney Manchester United
6 Wilfried Bony Swansea City 16
Edin Džeko Manchester City
Olivier Giroud Arsenal
9 Romelu Lukaku Everton 15
Jay Rodriguez Southampton

NotasEditar

  1. 1,0 1,1 "Premier League – Handbook Season 2013/14" (PDF). Premier League. Consultado o 13 de agosto de 2013. 
  2. "Premier League Team Captains". Transfer Markt Website. 23 de agosto de 2011. Arquivado dende o orixinal o 20 de setembro de 2011. Consultado o 23 de agosto de 2011. 
  3. "Hello kitty! Arsenal agree £170m kit deal with Puma.. the biggest in English football". The Daily Mirror. Consultado o 27 de agosto de 2013. 
  4. "Arsenal football club in £150m Emirates deal". BBC News. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  5. "Aston Villa secure new £15 million kit deal with Macron". fcbusiness. Arquivado dende o orixinal o 15 de xuño de 2013. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  6. "Dafabet announced as official main club sponsor". Aston Filla FC. Arquivado dende o orixinal o 14 de xuño de 2013. Consultado o 11 de xuño de 2013. 
  7. "Cardiff City Rebrand and New Kits 2012–13". Footballshirts.co.uk. 6 de xuño de 2012. Consultado o 4 de maio de 2013. 
  8. Gaskell,Simon (2013-02-01). "Cardiff City investigate new crest as club confirms blue away kit will remain". www.walesonline.co.uk. Consultado o 2013-05-29. 
  9. "Sponsors & Partners". Chelsea FC. Arquivado dende o orixinal o 21 de setembro de 2013. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  10. "New shirts please! Chelsea extend Samsung sponsorship deal". The Daily Mirror. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  11. "Avec". Maio de 2013. 
  12. "GAC extends Crystal Palace sponsorship". www.logisticsmanager.com. 2011-12-19. Arquivado dende o orixinal o 21 de setembro de 2013. Consultado o 2013-05-29. 
  13. "Nike". Everton FC. Arquivado dende o orixinal o 11 de maio de 2013. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  14. "Everton FC extends deal with ThaiBev's Chaing Beer". just-drinks.com. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  15. "adidas announcement". Fulham FC. Consultado o 17 de maio de 2013. 
  16. "Marathonbet Join The Team". fulhamfc.com. Consultado o 4 de xullo de 2013. 
  17. 17,0 17,1 Beill, Andy (18 de abril de 2013). "Managing director answers club name change question, kit sponsors and season tickets". www.hullcityonline.com. Arquivado dende o orixinal o 20 de abril de 2013. Consultado o 2013-05-29. 
  18. "Partners". Liverpool FC. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  19. "Liverpool linked to multi-million sponsorship deal with Qatari firm Ooredoo". Daily Mail. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  20. "Manchester City's six-year kit deal with Nike could earn the Premier League leaders up to £12million a year". The Daily Telegraph. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  21. "Manchester City bank record £400m sponsorship deal with Etihad Airways". The Guardian. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  22. "Manchester United owners the Glazer family target world record £450 million kit deal to ease financial burden". The Daily Telegraph. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  23. "Manchester United pen new multi-million dollar Aon deal". CNN.Com. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  24. "Newcastle agree lucrative new kit deal". mirrorfootball.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  25. "Newcastle Agree Four-Year Wonga Deal". nufc.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  26. "Video and poll: Norwich City release images of new kit for 2013/14 Premier League season". edp24.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  27. "UK: Aviva and Norwich City go global with longest main sponsorship deal in club history". aviva. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  28. "Southampton Football Club is delighted to announce that adidas will become its Official Technical Supplier from this summer". saintsfc.co.uk. Consultado o 29 de maio de 2013. 
  29. "Southampton FC as the main club sponsor". aap3.com. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  30. "Stoke City Announce Adidas Kit Deal". footballshirtculture.com. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  31. "Stoke City: bet365 put their shirts on Stoke City". thisisstaffordshire.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  32. "Sunderland sign new kit deal with Adidas". goal.com. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  33. "Sunderland Sign New Shirt Sponsorship Deal With South African Multinational". tyneandwear.sky.com. Arquivado dende o orixinal o 21 de setembro de 2013. Consultado o 1 de xuño de 2013. 
  34. "Swansea City sign new adidas kit deal". WalesOnline. Consultado o 10 de maio de 2013. 
  35. "Swans unveil new shirt sponsors GWFX". swanseacity.net. Arquivado dende o orixinal o 30 de xuño de 2013. Consultado o 29 de xuño de 2013. 
  36. "Spurs announce £50million kit deal". The Daily Mirror. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  37. "Tottenham Hotspur - HP". 
  38. "West Brom recruits Adidas on Five Year Deal". soccerex.com. Arquivado dende o orixinal o 21 de setembro de 2013. Consultado o 2 de maio de 2013. 
  39. "Zoopla to sponsor Premier League club West Bromwich Albion". blog.zoopla.co.uk. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  40. "West Ham United and adidas". West Ham United FC. Arquivado dende o orixinal o 10 de maio de 2013. Consultado o 7 de maio de 2013. 
  41. "Proud official sponsor of West Ham United". alpari.co.uk. Arquivado dende o orixinal o 11 de marzo de 2013. Consultado o 15 de maio de 2013. 
  42. "David Moyes: Manchester United appoint Everton boss". BBC Sport. 9 May 2013. Consultado o 28 de maio de 2013. 
  43. "Roberto Martinez: Everton appoint former Wigan manager". BBC Sport. 5 de xuño de 2013. 
  44. "Tony Pulis leaves Stoke City after seven years". The Daily Telegraph. 21 de maio de 2013. 
  45. "Mark Hughes appointed as new Stoke manager". BBC Sport. 30 de maio de 2013. 
  46. "Rafael Benitez: Napoli appoint Spaniard as manager". BBC Sport. 27 de maio do 2013. 
  47. "Jose Mourinho returns as Chelsea manager on four-year deal". BBC Sport. 3 de xuño de 2013. 
  48. "Sir Alex Ferguson to retire as Manchester United manager". BBC Sport. Consultado o 9 de maio de 2013. 
  49. "David Moyes: Manchester United appoint Everton boss". BBC Sport. 9 de maio de 2013. 
  50. "Club statement". safc.com. Consultado o 22 de setembro de 2013. 
  51. "Club confirm new head coach". safc.com. Consultado o 8 de outubro de 2013. 
  52. "Holloway departs as Palace boss". BBC Sport. 23 de outubro de 2013. 
  53. "Pulis Joins Palace". Crystal Palace F.C. 23 de novembro de 2013. 
  54. 54,0 54,1 "Martin Jol sacked by Fulham following defeat at West Ham". BBC Sport. 1 de decembro de 2013. 
  55. "Clarke relieved of duties". West Bromwich Albion. 14 de decembro de 2013. 
  56. "West Brom appoint Mel as head coach". BBC Sport. 9 de xaneiro de 2014. 
  57. "Tottenham sack manager Andre Villas-Boas". BBC Sport. 16 de decembro de 2013. 
  58. "Tim Sherwood appointed Head Coach". Tottenham Hotspur. 23 de decembro de 2013. 
  59. "Malky Mackay: Cardiff City sack manager". BBC Sport. 27 de decembro de 2013. 
  60. "Cardiff appoint Solskjaer as manager". BBC Sport. 2 de xaneiro de 2014. 
  61. "Swansea sack Michael Laudrup and place Garry Monk in charge". BBC Sport. 4 de febreiro de 2014. 
  62. 62,0 62,1 "Fulham hire Felix Magath after sacking René Meulensteen url=http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/26200035". 14 de febreiro de 2013. 
  63. "English Premier League Stats: Top Goal Scorers – 2013–14". ESPN FC. Entertainment and Sports Programming Network (ESPN). Consultado o 17 de agosto de 2013. 

Véxase taménEditar

Ligazóns externasEditar