Premier League 2014-2015

A tempada 2014–15 da Premier League foi a 23ª tempada do máximo nivel da liga de fútbol de Inglaterra, establecida en 1992. A tempada empezou o 16 de agosto de 2014 e finalizou o 24 de maio de 2015. O defensor do título era o Manchester City. O campión foi o Chelsea, quen conseguiu o campionato a falta de tres xornadas para o remate da competición.

Premier League
Tempada2014–15
CampiónChelsea
(4º título de Premier League)
(5º título de Campión inglés)
DescendidosHull City
Burnley
Queens Park Rangers
Champions LeagueChelsea
Manchester City
Arsenal
Manchester United
Tottenham Hotspur
Liverpool
Southampton
West Ham United
Partidos xogados380
Goles marcados975 (2.57 por partido)
Máximo goleadorSergio Agüero (26 goles)

EquiposEditar

Equipos e estadiosEditar

Equipo Cidade Estadio Capacidade
Arsenal Londres Emirates Stadium 700460272000000000060.272
Aston Villa Birmingham Villa Park 700442682000000000042.682
Burnley Burnley Turf Moor 700421401000000000021.401
Chelsea Londres Stamford Bridge 700441798000000000041.798
Crystal Palace Londres Selhurst Park 700425747000000000025.747
Everton Liverpool Goodison Park 700439571000000000039.571
Hull City Kingston upon Hull KC Stadium 700425400000000000025.400
Leicester City Leicester King Power Stadium 700432312000000000032.312
Liverpool Liverpool Anfield 700445276000000000045.276
Manchester City Manchester City of Manchester Stadium 700446708000000000046.708
Manchester United Manchester Old Trafford 700175635000000000075,635
Newcastle United Newcastle upon Tyne St James' Park 700452405000000000052.405
Queens Park Rangers Londres Loftus Road 700418000000000000018.000
Southampton Southampton St Mary's Stadium 700432505000000000032.505
Stoke City Stoke-on-Trent Britannia Stadium 700427740000000000027.740
Sunderland Sunderland Stadium of Light 700448707000000000048.707
Swansea City Swansea Liberty Stadium 700420827000000000020.827
Tottenham Hotspur Londres White Hart Lane 700436284000000000036.284
West Bromwich Albion West Bromwich The Hawthorns 700426445000000000026.445
West Ham United Londres Boleyn Ground 700435245000000000035.245

Persoal e equipamentosEditar

Equipo Adestrador Capitán Marca Patrocinador
Arsenal   Arsène Wenger   Mikel Arteta Puma Emirates
Aston Villa   Tim Sherwood   Fabian Delph Macron dafabet
Burnley   Sean Dyche   Jason Shackell Puma fun88
Chelsea   José Mourinho   John Terry Adidas Samsung
Crystal Palace   Alan Pardew   Mile Jedinak Macron Neteller
Everton   Roberto Martínez   Phil Jagielka Umbro Chang
Hull City   Steve Bruce   Curtis Davies Umbro 12BET
Leicester City   Nigel Pearson   Wes Morgan Puma King Power
Liverpool   Brendan Rodgers   Steven Gerrard Warrior Standard Chartered
Manchester City   Manuel Pellegrini   Vincent Kompany Nike Etihad Airways
Manchester United   Louis van Gaal   Wayne Rooney Nike Chevrolet
Newcastle United   John Carver   Fabricio Coloccini Puma Wonga
Queens Park Rangers   Chris Ramsey   Clint Hill Nike AirAsia
Southampton   Ronald Koeman   José Fonte Feita polo club Veho
Stoke City   Mark Hughes   Ryan Shawcross Warrior Bet365
Sunderland   Dick Advocaat   John O'Shea Adidas BFS Group
Swansea City   Garry Monk   Ashley Williams Adidas GWFX
Tottenham Hotspur   Mauricio Pochettino   Younès Kaboul Under Armour AIA
West Bromwich Albion   Tony Pulis   Darren Fletcher Adidas Intuit QuickBooks
West Ham United   Sam Allardyce   Kevin Nolan Adidas Betway
  • Adicionalmente, os equipamentos dos árbitros están feitos por Nike, patrocinados por EA Sports, e Nike ten un balón novo, o Ordem Premier League.

Cambios de adestradoresEditar

Equipo Adestrador saínte Xeito de saída Date de baixa Posición na táboa Adestrador entrante Data de nomeamento
West Bromwich Albion   Pepe Mel Consenso mutuo 12 de maio de 2014[1] Pretempada   Alan Irvine 14 de xuño de 2014[2]
Tottenham Hotspur   Tim Sherwood Despedido 13 de maio de 2014[3]   Mauricio Pochettino 27 de maio de 2014[4]
Southampton   Mauricio Pochettino Fichou polo Tottenham 27 de maio de 2014[4]   Ronald Koeman 16 de xuño de 2014[5]
Crystal Palace   Tony Pulis Consenso mutuo 14 de agosto de 2014[6]   Neil Warnock 27 de agosto de 2014[7]
  Neil Warnock Despedido 27 de decembro de 2014[8] 18º   Alan Pardew 2 de xaneiro de 2015[9]
West Bromwich Albion   Alan Irvine 29 de decembro de 2014[10] 16º   Tony Pulis 1 de xaneiro de 2015[11]
Newcastle United   Alan Pardew Fichou polo Crystal Palace 2 de xaneiro de 2015[9] 10º   John Carver 26 de xaneiro de 2015[12]
Queens Park Rangers   Harry Redknapp Dimisión 3 de febreiro de 2015[13] 19º   Chris Ramsey 12 de febreiro de 2015[14]
Aston Villa   Paul Lambert Despedido 11 de febreiro de 2015[15] 18º   Tim Sherwood 14 de febreiro de 2015[16]
Sunderland   Gus Poyet 16 de marzo de 2015[17] 17º   Dick Advocaat 17 de marzo de 2015[18]

ClasificaciónEditar

Pos
Equipo
X
G
E
P
GF
GC
DG
Pts
Clasificación ou descenso
1 Chelsea (C) 38 26 9 3 73 32 +41 87 Fase de grupos da UEFA Champions League 2015–16
2 Manchester City 38 24 7 7 83 38 +45 79
3 Arsenal 38 22 9 7 71 36 +35 75
4 Manchester United 38 20 10 8 62 37 +25 70 Rolda de play-off da UEFA Champions League 2015–16
5 Tottenham Hotspur 38 19 7 12 58 53 +5 64 Fase de grupos da UEFA Europa League 2015–16
6 Liverpool 38 18 8 12 52 48 +4 62
7 Southampton 38 18 6 14 54 33 +21 60 Rolda de play-off da UEFA Europa League 2015–16
8 Swansea City 38 16 8 14 46 49 −3 56
9 Stoke City 38 15 9 14 48 45 +3 54
10 Crystal Palace 38 13 9 16 47 51 −4 48
11 Everton 38 12 11 15 48 50 −2 47
12 West Ham United 38 12 11 15 44 47 −3 47 Rolda de play-off da UEFA Europa League 2015–16
13 West Bromwich Albion 38 11 11 16 38 51 −13 44
14 Leicester City 38 11 8 19 46 55 −9 41
15 Newcastle United 38 10 9 19 40 63 −23 39
16 Sunderland 38 7 17 14 31 53 −22 38
17 Aston Villa 38 10 8 20 31 57 −26 38
18 Hull City (D) 38 8 11 19 33 51 −18 35 Descenso á Football League Championship 2015–16
19 Burnley (D) 38 7 12 19 28 53 −25 33
20 Queens Park Rangers (D) 38 8 6 24 42 73 −31 30

Fonte: Barclays Premier League Official League Table
Regras de clasificación: 1) puntos; 2) diferenza de goles; 3) número de goles marcados.
(C) = Campión; (D) = Descendido; (P) = Promocionado; (E) = Eliminado; (O) = Campión do play-off; (A) = Avanza de rolda.
Só aplicable mentres a tempada non está rematada:
(Q) = Clasificado para o torneo indicado; (TQ) = Clasificado para o torneo, pero non aínda para a fase específica indicada; (DQ) = Descualificado do torneo.

EstatísticasEditar

Máximos goleadoresEditar

Pos. Xogador Equipo Goles[19]
1 Sergio Agüero Manchester City 26
2 Harry Kane Tottenham Hotspur 21
3 Diego Costa Chelsea 20
4 Charlie Austin Queens Park Rangers 18
5 Alexis Sánchez Arsenal 16
6 Saido Berahino West Bromwich Albion 14
Olivier Giroud Arsenal
Eden Hazard Chelsea
9 Christian Benteke Aston Villa 13
10 Graziano Pellè Southampton 12
Wayne Rooney Manchester United
David Silva Manchester City

NotasEditar

  1. "Pepe Mel: West Bromwich Albion part company with manager". BBC Sport. 12 de maio de 2014. Consultado o 12 de maio de 2014. 
  2. "Alan Irvine: West Bromwich Albion announce new manager". BBC Sport. 14 de xuño de 2014. Consultado o 14 de xuño de 2014. 
  3. "Tim Sherwood sacked as Tottenham manager". BBC Sport. 13 de maio de 2014. Consultado o 13 de maio de 2014. 
  4. 4,0 4,1 "Mauricio Pochettino: Tottenham appoint Southampton boss". BBC Sport. 27 de maio de 2014. Consultado o 27 de maio de 2014. 
  5. "Ronald Koeman: Southampton confirm Dutchman as new manager". BBC Sport. 16 de xuño de 2014. Consultado o 16 de xuño de 2014. 
  6. "Crystal Palace and Tony Pulis part company". BBC Sport. 14 August 2014. Consultado o 14 de agosto de 2014. 
  7. "Crystal Palace: Neil Warnock named as new manager". BBC Sport. 27 de agosto de 2014. Consultado o 27 de agosto de 2014. 
  8. "Neil Warnock: Crystal Palace sack manager after Southampton defeat". BBC Sport. 27 de decembro de 2014. Consultado o 27 de decembro de 2014. 
  9. 9,0 9,1 "Alan Pardew: Crystal Palace appoint Newcastle manager". BBC Sport. 2 de xaneiro de 2015. Consultado o 2 de xaneiro de 2015. 
  10. "Alan Irvine: West Brom sack manager after Stoke defeat". BBC Sport. 29 de decembro de 2014. Consultado o 29 de decembro de 2014. 
  11. "Tony Pulis: West Brom appoint Tony Pulis as head coach". BBC Sport. 1 de xaneiro de 2015. Consultado o 1 de xaneiro de 2015. 
  12. "Newcastle United: John Carver to stay in charge until end of season". BBC Sport. 26 de xaneiro de 2015. Consultado o 26 de xaneiro de 2015. 
  13. "Harry Redknapp resigns as QPR manager". BBC Sport. 3 de febreiro de 2015. Consultado o 3 de febreiro de 2015. 
  14. De Menezes, Jack (12 de febreiro de 2015). "Chris Ramsey appointed QPR manager: Ramsey is ready to lead Queens Park Rangers relegation fight". The Independent. Consultado o 12 de febreiro de 2015. 
  15. Percy, John (11 de febreiro de 2015). "Paul Lambert sacked by Aston Villa". The Daily Telegraph. Consultado o 11 de febreiro de 2015. 
  16. "Tim Sherwood appointed new Aston Villa boss". BBC Sport. 14 de febreiro de 2015. Consultado o 14 de febreiro de 2015. 
  17. "Club parts company with head coach". Sunderland Official Site. 16 de marzo de 2015. Consultado o 16 de marzo de 2015. 
  18. "Sunderland: Dick Advocaat appointed Black Cats boss". BBC Sport. 17 de marzo de 2015. Consultado o 17 de marzo de 2015. 
  19. "Aguero and Hart seal Golden Awards double for Man City". Premier League. Barclay's Premier League. Arquivado dende o orixinal o 26 de maio de 2015. Consultado o 11 de abril de 2016. 

Véxase taménEditar

Ligazóns externasEditar