Liga ACB 1997-98

(Redirixido desde «Liga ACB 1997–98»)

A temporada 1997–98 da Liga ACB, celebrada entre o 7 de setembro de 1997 e o 4 de xuño de 1998, foi a décimo quinta temporada da máxima categoría do baloncesto español desde a creación da Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB) para substituír á antiga Primeira División. Nesta edición mantívose o número de equipos, 18, e o formato da edición anterior. Xogaron os playoffs polo título os oito primeiros clasificados e os playoffs pola permanencia os catro últimos.[1] O campión desta edición foi o TDK Manresa, que conseguiu o seu primeiro e único título da ACB após vencer na final ao TAU Cerámica.

Liga ACB 1997−98
Acb 2019 logo.svg
LigaACB
Temporada1997−1998
Equipos18
Datas7 de setembro a 4 de xuño
TVTVE
Resultado
CampiónTDK Manresa
SubcampiónTAU Cerámica
TerceiroReal Madrid Teka
CuartoFC Barcelona Banca Catalana
AscendidosGreen Arrow Up.svg Murcia Airtel
Green Arrow Up.svg Baloncesto Fuenlabrada
DescendidosRed Arrow Down.svg Ciudad de Huelva
Red Arrow Down.svg Ourense Xacobeo 99
Premios
MVPIugoslavia Dejan Bodiroga (RMA)
MVP da finalEspaña Joan Creus (MAN)
Líderes estatísticos
Puntos Flag of the United States.svg Tony White (FVA) 21,2
P. nacional España José Antonio Paraíso (CAC) 14,7
Rebotes Flag of the United States.svg Jerome Lane (CJC) 14,7
Asistencias Flag of the United States.svg Andre Turner (JOV) 6,5

EquiposEditar

Equipo Cidade Comunidade Pavillón Capacidade
Adecco Estudiantes Madrid   Madrid Palacio de Deportes 12.000
Cáceres CB Cáceres   Estremadura Quinto Centenario 5.000
Caja Cantabria Torrelavega   Cantabria Vicente Trueba 5.375
Caja San Fernando Sevilla   Andalucía Palacio Municipal 7.026
Ciudad de Huelva Huelva   Andalucía Andrés Estrada 3.500
Covirán Sierra Nevada Granada   Andalucía Palacio Municipal 8.546
FC Barcelona Banca Catalana Barcelona   Cataluña Palau Blaugrana 8.000
Festina Joventut Badalona   Cataluña Palau Olímpic 12.500
Fórum Valladolid Valladolid   Castela e León Polideportivo Pisuerga 7.000
Gran Canaria As Palmas   Illas Canarias Centro Insultar 5.000
León Caja España León   Castela e León Palacio Municipal 6.000
Ourense Xacobeo 99 Ourense   Galiza Pazo Paco Paz 7.500
Pamesa Valencia Valencia   Valencia Font de Sant Lluís 8.530
Real Madrid Teka Madrid   Madrid Palacio de Deportes 12.000
TAU Cerámica Vitoria   País Vasco Pavillón Araba 5.500
TDK Manresa Manresa   Cataluña Nou Congost 5.000
Unicaja Málaga   Andalucía Ciudad Jardín 5.000
Valvi Girona Girona   Cataluña Fontajau-Girona 7.500

Liga regularEditar

Pos Equipo PX G P PF PC Clasificación
1 TAU Cerámica 34 27 7 2906 2627 Playoff polo título
2 Real Madrid Teka 34 25 9 2782 2507
3 Adecco Estudiantes 34 24 10 2889 2651
4 Festina Joventut 34 24 10 3068 2889
5 FC Barcelona Banca Catalana 34 21 13 2894 2760
6 TDK Manresa 34 21 13 2728 2593
7 Pamesa Valencia 34 20 14 2692 2635
8 Unicaja 34 20 14 2703 2607
9 Fórum Valladolid 34 16 18 2709 2816
10 Gran Canaria 34 15 19 2833 2838
11 León Caja España 34 14 20 2646 2811
12 Valvi Girona 34 14 20 2917 2983
13 Caja San Fernando 34 13 21 2677 2757
14 Caja Cantabria 34 12 22 2720 2821
15 Cáceres CB 34 12 22 2605 2799 Playoff pola permanencia
16 Covirán Sierra Nevada 34 11 23 2715 2823
17 Ciudad de Huelva 34 9 25 2603 2921
18 Ourense Xacobeo 99 34 8 26 2578 2827

PlayoffsEditar

Playoff polo títuloEditar

 
Cuartos de finalSemifinaisFinais
 
                      
 
 
 
 
1 TAU Cerámica896784
 
 
 
8 Unicaja846468
 
1 TAU Cerámica857674
 
 
 
5 FC Barcelona Banca Catalana737472
 
4 Festina Joventut89897497
 
 
 
5 FC Barcelona Banca Cat.908199103
 
1 TAU Cerámica83756275
 
 
 
6 TDK Manresa95676477
 
2 Real Madrid Teka82666783
 
 
 
7 Pamesa Valencia65626974
 
2 Real Madrid Teka67778482
 
 
 
6 TDK Manresa87807995
 
3 Adecco Estudiantes99856684
 
 
6 TDK Manresa87878094
 

Fonte: Linguasport

Playoff pola permanenciaEditar

 
Finais
 
      
 
 
 
 
15 Cáceres CB75957981
 
 
18 Ourense Xacobeo 9961699877
 


 
Finais
 
      
 
 
 
 
16 Covirán Sierra Nevada6482826983
 
 
17 Ciudad de Huelva7178845881
 


Ciudad de Huelva e Ourense Xacobeo 99 descenden á Liga LEB.[2]

Clasificación finalEditar

Pos Equipo PX G P Resultado
1 TDK Manresa (C) 34 21 13 Euroliga
2 TAU Cerámica 34 27 7
3 Real Madrid Teka 34 25 9
4 FC Barcelona Banca Catalana 34 21 13 Copa Korać
5 Adecco Estudiantes 34 24 10
6 Festina Joventut 34 24 10 Copa Saporta
7 Pamesa Valencia 34 20 14
8 Unicaja 34 20 14 Copa Korać
9 Fórum Valladolid 34 16 18
10 Gran Canaria 34 15 19
11 León Caja España 34 14 20
12 Valvi Girona 34 14 20
13 Caja San Fernando 34 13 21
14 Caja Cantabria 34 12 22
15 Cáceres CB 34 12 22
16 Covirán Sierra Nevada 34 11 23
17 Ciudad de Huelva (D) 34 9 25 Descenso á LEB
18 Ourense Xacobeo 99 (D) 34 8 26
Fonte: Linguasport
(C) Campión; (D) Descenso

NotasEditar

  1. Gigantes del Basket, ed. (2018). Liga Endesa. Guía oficial 2018-2019. p. 151. 
  2. "Liga ACB 1997-98". Linguasport. 

Véxase taménEditar

Outros artigosEditar

Ligazóns externasEditar