Abrir o menú principal

Entalpía de fusión

A entalpía de fusión ou calor de fusión é a cantidade de enerxía necesaria para facer que un mol dun elemento que se atope no seu punto de fusión pase do estado sólido ao líquido, a unha presión constante.

Valores de referencia dalgunhas substancias comúnsEditar

SubstanciaEntalpía de fusión
(cal/g)
Entalpía de fusión
(J/g)
Auga 79.72333.55
Metano 13.9658.41
Etano 22.7395.10
Propano 19.1179.96
Metanol 23.7099.16
Etanol 26.05108.99
Glicerol 47.95200.62
Ácido fórmico 66.05276.35
Ácido acético 45.91192.09
Acetona 23.4297.99
Benceno 30.45127.40

Véxase taménEditar

Outros artigosEditar


 
 Este artigo sobre física é, polo de agora, só un bosquexo. Traballa nel para axudar a contribuír a que a Galipedia mellore e medre.
 Existen igualmente outros artigos relacionados con este tema nos que tamén podes contribuír.