Liga ACB 2021-22

(Redirección desde «Liga ACB 2021–22»)

A temporada 2021–22 da Liga ACB, celebrada entre o 18 de setembro de 2021 e 19 de xuño de 2022, foi a trixésimo novena da máxima categoría do baloncesto español desde a creación da Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB) para substituír á antiga Primeira División.

Liga ACB 2021−22
LigaACB
Temporada2021−2022
Equipos18
Datas28 de setembro a 19 de xuño
TVMovistar+
Resultado
CampiónReal Madrid
SubcampiónBarça
TerceiroJoventut Badalona
CuartoBitci Baskonia
Ascendidos Covirán Granada
Bàsquet Girona
Descendidos MoraBanc Andorra
Hereda San Pablo Burgos
Premios
MVPBosnia e Hercegovina Džanan Musa (BRE)
MVP da final Edy Tavares (RMA)
Líderes estatísticos
Puntos Bosnia e Hercegovina Džanan Musa (BRE) 20,1
P. nacional Nikola Mirotić (FCB) 14,8
Rebotes España Ángel Delgado (BIL) 8,5
Asistencias España Shannon Evans (BET) 6,8

Nesta edición competiron 18 equipos, mantendo o formato de competición da edición anterior coa salvidade de haber dous descensos en lugar de un. Así, os 8 primeiros clasificados xogaron os playoffs polo título e o dous últimos, MoraBanc Andorra e Hereda San Pablo Burgos, perderon a categoría. O campión desta edición foi o Real Madrid, que conseguiu o seu trixésimo sexto título de liga, décimo cuarto desde a fundación da Liga ACB.

Equipos editar

Equipo Cidade Comunidade / País Pavillón Capacidade
Barça Barcelona   Cataluña Palau Blaugrana 7.585
Baxi Manresa Manresa   Cataluña Nou Congost 5.000
Bitci Baskonia Vitoria-Gasteiz   País Vasco Fernando Buesa Arena 15.504
Casademont Zaragoza Zaragoza   Aragón Pabellón Príncipe Felipe 10.744
Coosur Real Betis Sevilla   Andalucía San Pablo 7.626
Gran Canaria As Palmas   Illas Canarias Gran Canaria Arena 9.870
Hereda San Pablo Burgos Burgos   Castela e León Coliseum Burgos 9.352
Joventut Badalona Badalona   Cataluña Palau Municipal d'Esports 12.760
Lenovo Tenerife La Laguna   Illas Canarias Santiago Martín 5.100
Monbus Obradoiro Santiago de Compostela   Galicia Multiúsos Fontes do Sar 5.060
MoraBanc Andorra Andorra la Vella   Andorra M.I. Govern Andorra 5.000
Real Madrid Madrid   Madrid WiZink Center 15.000
Río Breogán Lugo   Galicia Pazo dos Deportes 6.500
Surne Bilbao Basket Bilbao   País Vasco Bilbao Arena 10.014
UCAM Murcia Murcia   Murcia Palacio de Deportes 7.341
Unicaja Málaga   Andalucía Martín Carpena 10.233
Urbas Fuenlabrada Fuenlabrada   Madrid Fernando Martín 5.700
Valencia Basket Valencia   Valencia Font de Sant Lluís 8.500

Liga regular editar

Pos Equipo PX G P PF PC Clasificación
1 Barça 34 27 7 2833 2539 Playoff
2 Real Madrid 34 25 9 2840 2580
3 Valencia Basket 34 23 11 2827 2702
4 Joventut Badalona 34 22 12 2776 2666
5 Lenovo Tenerife 34 21 13 2819 2685
6 Bitci Baskonia 34 20 14 2777 2675
7 Baxi Manresa 34 20 14 2995 2905
8 Gran Canaria 34 17 17 2750 2798
9 Surne Bilbao Basket 34 16 18 2768 2886
10 UCAM Murcia 34 16 18 2900 2822
11 Río Breogán 34 16 18 2831 2849
12 Unicaja 34 13 21 2742 2741
13 Coosur Real Betis 34 13 21 2674 2883
14 Urbas Fuenlabrada 34 12 22 2807 2938
15 Monbus Obradoiro 34 12 22 2792 2930
16 Casademont Zaragoza 34 12 22 2570 2783
17 MoraBanc Andorra 34 11 23 2.665 2.813 Descenso
18 Hereda San Pablo Burgos 34 10 24 2632 2803

Playoffs editar

 
Cuartos de finalSemifinaisFinais
 
                      
 
 
 
 
1 Barça9388
 
 
 
8 Gran Canaria8286
 
1 Barça89818363
 
 
 
4 Joventut Badalona72877760
 
4 Joventut Badalona1007681
 
 
 
5 Lenovo Tenerife6810358
 
1 Barça75716674
 
 
 
2 Real Madrid88698181
 
2 Real Madrid9383
 
 
 
7 Baxi Manresa7674
 
2 Real Madrid948385
 
 
 
6 Bitci Baskonia847177
 
3 Valencia Basket798959
 
 
6 Bitci Baskonia808276
 

Fonte: Linguasport

Galardóns editar

Xogador da xornada editar

Xornada Xogador Equipo Valoración
1   Džanan Musa Río Breogán 35
2   Nikola Mirotić Barça 36
  Bruno Fitipaldo Lenovo Tenerife
3   Nikola Mirotić (2) Barça 32
4   Laurynas Birutis Monbus Obradoiro 30
5   Rokas Giedraitis Bitci Baskonia 26
6   Amine Noua MoraBanc Andorra 31
7   Clevin Hannah MoraBanc Andorra 35
8   Klemen Prepelič Valencia Basket 29
9   Tadas Sedekerskis Bitci Baskonia 35
10   Clevin Hannah (2) MoraBanc Andorra 30
  Ante Tomić Joventut
11   Giorgi Shermadini Lenovo Tenerife 41
12   Laurynas Birutis (2) Monbus Obradoiro 28
13   Vitto Brown Coosur Real Betis 36
14   Džanan Musa (2) Río Breogán 44
15   Džanan Musa (3) Río Breogán 39
  Chima Moneke Baxi Manresa
16   Laurynas Birutis (3) Monbus Obradoiro 37
17   Džanan Musa (4) Río Breogán 36
18   Giorgi Shermadini (2) Lenovo Tenerife 32
  Shannon Evans Coosur Real Betis
19   Giorgi Shermadini (3) Lenovo Tenerife 33
20   Codi Miller-McIntyre MoraBanc Andorra 34
21   Shannon Evans (2) Coosur Real Betis 31
22   Džanan Musa (5) Río Breogán 47
23   Marcelo Huertas Lenovo Tenerife 38
24   Giorgi Shermadini (4) Lenovo Tenerife 36
25   Kyle Alexander Urbas Fuenlabrada 37
26   Matt Costello Bitci Baskonia 32
27   Shannon Evans (3) Coosur Real Betis 30
28   Ante Tomić (2) Joventut 33
29   Joe Thomasson Baxi Manresa 35
30   Wade Baldwin IV Bitci Baskonia 41
31   Chima Moneke (2) Baxi Manresa 43
32   Ángel Delgado Surne Bilbao Basket 44
33   Shannon Evans (4) Coosur Real Betis 39
34   Shannon Evans (5) Coosur Real Betis 37

Fonte: [1]

Xogador do mes editar

Mes Xornadas Xogador Equipo Valoración V–D Ref.
Setembro 1–3   Nikola Mirotić Barça 27.7 3–0 [2]
Outubro 4–8   Edy Tavares Real Madrid 20.2 4–1 [3]
Novembro 9–11   Jayson Granger Bitci Baskonia 25 2–1 [4]
Decembro 12–15   Džanan Musa Río Breogán 34 3–1 [5]
Xaneiro 16–17   James Webb III UCAM Murcia 24.5 1–1 [6]
Febreiro 21–22   Džanan Musa (2) Río Breogán 30.5 1–1 [7]
Marzo 23–26   Giorgi Shermadini Lenovo Tenerife 24.4 4–1 [8]
Abril 27–30   Giorgi Shermadini (2) Lenovo Tenerife 27.4 4–3 [9]
Maio 31–34   Shannon Evans Coosur Real Betis 37 3–0 [10]

Fonte: [11]

Notas editar

  1. "Jugadores de la Jornada 21-22 | ACB.COM". www.acb.com. Consultado o 28 de setembro de 2021. 
  2. "Mirotic, MVP Movistar septiembre | ACB.COM". www.acb.com. 28 de setembro de 2021. Consultado o 30 de setembro de 2021. 
  3. "Tavares, MVP Movistar octubre | ACB.COM". www.acb.com. 2 de novembro de 2021. Consultado o 2 de novembro de 2021. 
  4. "Granger, MVP Movistar noviembre | ACB.COM". www.acb.com. 23 de novembro de 2021. Consultado o 23 de novembro de 2021. 
  5. "Musa, MVP Movistar diciembre | ACB.COM". www.acb.com. 30 de decembro de 2021. Consultado o 10 de xaneiro de 2022. 
  6. "James Webb III, MVP Movistar enero | ACB.COM". www.acb.com. 2 de febreiro de 2022. Consultado o 8 de febreiro de 2022. 
  7. "Musa, MVP Movistar de febrero | ACB.COM". www.acb.com. 28 de febreiro de 2022. Consultado o 3 de marzo de 2022. 
  8. "Shemadini, MVP Movistar de marzo | ACB.COM". www.acb.com. 1 de abril de 2022. Consultado o 12 de abril de 2022. 
  9. "Shemadini, MVP Movistar de abril | ACB.COM". www.acb.com. 29 de abril de 2022. Consultado o 2 de maio de 2022. 
  10. "Evans, MVP Movistar de mayo | ACB.COM". www.acb.com (en castelán). 15 de maio de 2022. Consultado o 16 de maio de 2022. 
  11. "Los MVP Movistar del mes | ACB.COM". www.acb.com. Consultado o 3 de novembro de 2021. 

Véxase tamén editar

Outros artigos editar

Ligazóns externas editar