Diferenzas entre revisións de «2ª edición dos Premios Mestre Mateo»

m
Bot: Substitución automática de texto (-actor de reparto +actor secundario); cambios estética
m (elimino homónimos)
m (Bot: Substitución automática de texto (-actor de reparto +actor secundario); cambios estética)
 
[[Ficheiro:Luis Tosar.JPG|miniatura|dereita|150px|[[Luís Tosar]], Mellor actor.]]
[[Ficheiro:Antonio Mourelos.jpg|miniatura|dereita|150px|[[Antonio Mourelos]], Mellor actor de repartosecundario.]]
 
 
|-
| valign="top" |
* '''''[[Trece badaladas (filme)|Trece badaladas]]'' – [[Elías Querejeta]]'''
* '''''[[O lapis do carpinteiro (filme)|O lapis do carpinteiro]]'' – [[Juan Gordón]] e [[Antón Reixa]]'''
** ''[[O Cid, a lenda]]'' – [[Filmax Animation]]
** ''[[O agasallo de Silvia]]'' – [[Lorelei Producciones]]
| valign="top" |
* '''[[Carlos Amil]] – ''[[Blanca Madison]]'''''
** [[Antón Reixa]] – ''[[O lapis do carpinteiro (filme)|O lapis do carpinteiro]]''
** [[Gustavo Balza]] – ''[[Secuestrados en Xeorxia]]''
** [[Xavier Villaverde]] – ''[[Trece badaladas (filme)|Trece badaladas]]''
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor actor
|-
| valign="top" |
* '''[[Luís Tosar]]&nbsp;–<br />''[[O agasallo de Silvia]]'' como Carlos<br />''[[O lapis do carpinteiro (filme)|O lapis do carpinteiro]]'' como Herbal<br />''[[Trece badaladas (filme)|Trece badaladas]]'' como Mateo
** [[Alfonso Agra]]&nbsp;– ''[[Terra de Miranda]]'' como Silvino
** [[Manuel Cortés]]&nbsp;– ''[[As leis de Celavella]]'' como Paulo Veiga
** [[Antonio Durán "Morris"]]&nbsp;– ''[[Pratos combinados]]'' como Antón Santos
** [[Chete Lera]]&nbsp;– ''[[Secuestrados en Xeorxia]]'' como Francisco Rodríguez
| valign="top" |
* '''[[Eva Fernández]]&nbsp;– ''[[As leis de Celavella]]'' como Matilde'''
** [[Beatriz Santana]]&nbsp;– ''[[Secuestrados en Xeorxia]]'' como Bea
** [[María Bouzas]]&nbsp;– ''[[Terra de Miranda]]'' como Carmela
** [[Maxo Barjas]]&nbsp;– ''[[O lapis do carpinteiro (filme)|O lapis do carpinteiro]]'' como Laura
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor actor de repartosecundario
! style="background:#EEDD82" | Mellor actriz de reparto
|-
| valign="top" |
* '''[[Antonio Mourelos]]&nbsp;– ''[[As leis de Celavella]]'' como Pombo'''
** [[Carlos Blanco Vila|Carlos Blanco]]&nbsp;– ''[[O lapis do carpinteiro (filme)|O lapis do carpinteiro]]'' como Pintor
** [[Miguel de Lira]]&nbsp;– ''[[O agasallo de Silvia]]'' como Iñaki
** [[Xosé Manuel Olveira "Pico"]]&nbsp;– ''[[Blanca Madison ]] '' como
| valign="top" |
* '''[[María Pujalte]]&nbsp;– ''[[O lapis do carpinteiro (filme)|O lapis do carpinteiro]]'' como Beatriz'''
** [[Camila Bossa]]&nbsp;– ''[[As leis de Celavella]]'' como Inés
** [[María Bouzas]]&nbsp;– ''[[Blanca Madison]]'' como
** [[Rosa Álvarez]]&nbsp;–<br />''[[Trece badaladas (filme)|Trece badaladas]]'' como Aura<br />''[[O agasallo de Silvia]]'' como Rosa
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor guión
|-
| valign="top" |
* '''''[[As leis de Celavella]]''&nbsp;– [[Cheche Carmona]], Eligio R. Montero e [[Puri Seixido]]'''
** ''[[Blanca Madison]]''&nbsp;– [[Carlos Amil]], Daniel Domínguez e [[Xan Cejudo]]
** ''[[Trece badaladas (filme)|Trece badaladas]]''&nbsp;– [[Xavier Villaverde]]
** ''[[O lapis do carpinteiro (filme)|O lapis do carpinteiro]]''&nbsp;– [[Xosé Morais]] e [[Antón Reixa]]
| valign="top" |
* '''''[[Terra de Miranda]]''&nbsp;– [[Carlos Sedes]] e [[Marisol Torreiro]]'''
** ''[[Rías Baixas (serie de televisión)|Rías Biaxas]]''&nbsp;– [[Gerardo Rodríguez]]
** ''[[Superpartes]]''&nbsp;– [[José Villaverde]]
** ''[[As viaxeiras da Lúa]]''&nbsp;– [[Valentín Carrera]]
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor filme de televisión
|-
| valign="top" |
* '''''[[Secuestrados en Xeorxia]]''&nbsp;– [[Filmanova S.L.]]'''
** ''[[Cota Vermella]]''&nbsp;– [[Zenit Televisión]]
** ''[[O ladrón de reliquias]]''&nbsp;– [[Lugo Press S.A.]] – [[CTV]]
** ''[[Xogo de mentiras]]''&nbsp;– Continental – Oyeron – TVG – TV3
| valign="top" |
* '''''Muxía, política na costa da morte''&nbsp;– [[Zopilote S.L.]]'''
** ''O que dís que dín''&nbsp;– Voz Audiovisual S.A.
** ''Pucho Boedo, un crooner na fin do mundo''&nbsp;– Voz Audiovisual S.A.
** ''Terras de Merlín''&nbsp;– Productora Faro – TVG
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor serie de televisión
|-
| valign="top" |
* '''''[[As leis de Celavella]]''&nbsp;– Voz Audiovisual'''
** ''[[As viaxeiras da Lúa]]''&nbsp;– Ibisa TV
** ''[[Rías Baixas (serie de televisión)|Rías Baixas]]''&nbsp;– Zenit Televisión – Continental
** ''[[Terra de Miranda]]''&nbsp;– [[Voz Audiovisual]] e [[TVG]]
| valign="top" |
* '''''[[Galicia Visual]]''&nbsp;– Adivina Producciones'''
** ''[[En Xogo]]''&nbsp;– TVG
** ''[[Luar (programa)|Luar]]''&nbsp;– TVG
** ''[[Galicia Noticias]]''&nbsp;– TVG
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor dirección de produción
|-
| valign="top" |
* '''[[María Liaño]]&nbsp;–<br />''[[O lapis do carpinteiro (filme)|O lapis do carpinteiro]]''<br />''[[Secuestrados en Xeorxia]]'''''
** [[Alfonso Blanco]]&nbsp;– ''[[As leis de Celavella]]''
** [[Inmaculada Castaño]]&nbsp;– ''[[As viaxeiras da Lúa]]''
** [[Luis Daura]]&nbsp;– ''[[El Cid: La leyenda]]''
| valign="top" |
* '''[[Antonio Pereira]]&nbsp;– ''[[As leis de Celavella]]'''''
** [[Alexandra Fernández Carnero|Alexandra Fernández]]&nbsp;– ''[[Secuestrados en Xeorxia]]''
** [[Ignacio Pardo]]&nbsp;– ''[[Blanca Madison]]''
** [[Inés Rodrígues]] e [[Miki Nervio]]''&nbsp;– ''[[Terra de Miranda]]''
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor comunicador de televisión
|-
| valign="top" |
* '''[[Alfonso Hermida Mejuto]]&nbsp;– ''[[En Xogo]]'''''
** [[Margarita Pazos Barcala]]&nbsp;– ''[[Telexornal]] – Informativos''
** [[Tacho González]]&nbsp;– ''Gran Verbena''
** [[Yolanda Castaño Pereira]]&nbsp;– ''Mercuria''
| valign="top" |
* '''''[[O lapis do carpinteiro (filme)|O lapis do carpinteiro]]''&nbsp;– [[Guillermo Represa]]'''
** ''[[Blanca Madison]]''&nbsp;– [[Carlos Amil]]
** ''[[As leis de Celavella]]''&nbsp;– [[Manu Mayo]]
** ''[[Rías Baixas (serie de televisión)|Rías Baixas]]''&nbsp;– Sandra Sánchez
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor banda sonora
|-
| valign="top" |
* '''''[[As leis de Celavella]]''&nbsp;– [[Nani García]]'''
** ''[[Blanca Madison]]''&nbsp;– [[Nani García]] e [[Francisco Rosa]]
** ''[[As viaxeiras da Lúa]]''&nbsp;– [[Violia]]
** ''[[Terra de Miranda]]''&nbsp;– [[Piti Sanz]]
| valign="top" |
* '''''[[O agasallo de Silvia]]''&nbsp;– [[Alberto Beade]]'''
** ''[[Terra de Miranda]]''&nbsp;– Fran Arcay e Rubén Bermúdez
** ''[[O ladrón de reliquias]]''&nbsp;– Francisco Hermo
** ''[[As leis de Celavella]]''&nbsp;– Rubén Bermúdez e Víctor Seixo
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor fotografía/iluminación
|-
| valign="top" |
* '''''[[As leis de Celavella]]''&nbsp;– [[Ricky Morgade]]'''
** ''[[Rías Baixas (serie de televisión)|Rías Baixas]]''&nbsp;– Jacobo Martínez
** ''[[Secuestrados en Xeorxia]]''&nbsp;– [[Suso Bello]]
** ''[[Terra de Miranda]]''&nbsp;– [[Xosé Manuel Neira]] e [[Xosé Manuel Caamaño]]
| valign="top" |
* '''''[[As leis de Celavella]]''&nbsp;– Susana Veira'''
** ''[[Terra de Miranda]]''&nbsp;– [[Ana Muíño]] e [[Pablo Lourido]]
** ''[[O agasallo de Silvia]]''&nbsp;– [[Raquel Fidalgo]] e [[María Barreiro]]
** ''[[Cota Vermella]]''&nbsp;– [[Raquel Fidalgo]] e Noelia Arcay
** ''[[Blanca Madison]]''&nbsp;- Silvia Batlle e Javier Mosteiro
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor produción multimedia
|-
| valign="top" |
* '''''AVG. O Soportal do Audiovisual Galego''&nbsp;– [[Consello da Cultura Galega]]'''
* '''''Caixa On''&nbsp;– Dygra Films'''
** ''European World Heritage''&nbsp;– Tres Deseos Animación S.L.
** ''Marcovigo.com.''&nbsp;– Interacción CIM S.L.
| valign="top" |
* '''''Estrella Galicia – "Voluntarios"''&nbsp;– Continental Spot – Imaxe'''
** ''A todas horas Radio Galega''&nbsp;– Adivina Producciones S.L.
** ''Gracias ó voluntariado''&nbsp;– I.A.C.E.S.L. – Lúa Films
** ''Pesca, ollo coas tallas''&nbsp;– I.A.C.E. S.L. – Lúa Films
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor curtametraxe de ficción
|-
| valign="top" |
* '''''O derradeiro grolo''&nbsp;– Servicios Audiovisuais Galegos, Saga TV S.L.'''
** ''A Subela''&nbsp;– Proavis S.L.
** ''Ansío''&nbsp;– E.G.A.C.I.
** ''Lentura''&nbsp;– Plácido Baranda Valeiras P.C.
| valign="top" |
* '''''[[El señor de los Mosquis]]''&nbsp;– Dygra Films S.L.'''
** ''A Xaguarana''&nbsp;– I.A.C.E. S.L. – Lúa Films
** ''Huevo''&nbsp;– Máster en Creación e Comunicación
** ''Prestix''&nbsp;– Producións do País de Nunca Máis – Fundación Paideia
|-
! style="background:#EEDD82" | Mellor deseño de vestiario
|-
| valign="top" |
* '''''[[As leis de Celavella]]''&nbsp;– Marta Anta e Ruth Díaz'''
** ''[[Cota Vermella]]'' e ''[[Rías Baixas (serie de televisión)|Rías Baixas]]''&nbsp;– Carmen Casal
** ''[[Terra de Miranda]]''&nbsp;– Ruth Díaz e Mari Seoane
** ''[[Blanca Madison]]''&nbsp;– Xan Cejudo e Ana Costas
|}
 
== Premios especiais ==
=== Premio especial José Sellier ===
* ''Cineclubes de Pontevedra''
=== Premio de Honra Fernando Rey ===
* [[Luis Álvarez Pousa]]
== Véxase tamén ==
=== Ligazóns externas ===
* [http://www.academiagalegadoaudiovisual.com/ Academia Galega do Audiovisual]
* [http://www.academiagalegadoaudiovisual.com/attachments/Ga%C3%B1adores_PMM%202003.pdf Gañadores da Cerimonia] na páxina da [[Academia Galega do Audiovisual]].
* [http://www.academiagalegadoaudiovisual.com/attachments/FINALISTAS%20PREMIOS%20MESTRE%20MATEO%2003.pdf Finalistas dos Premios] na páxina da [[Academia Galega do Audiovisual]].
 
[[Categoría:Premios Mestre Mateo]]
387.713

edicións