Copa do Rei de baloncesto

(Redirixido desde «Copa do Rei de Baloncesto»)

A Copa do Rei de baloncesto (en castelán: Copa del Rey de Baloncesto) é unha competición de baloncesto que se disputa anualmente en España. Organizada nos seus inicios pola Federación Española de Baloncesto (FEB), desde 1983 a competición é organizada pola Asociación de Clubs de Baloncesto (ACB). O torneo comezou a xogarse co nome de Campionato de España, disputándose a súa primera edición en 1933. Esta competición foi a primeira que enfrontaba a clubs de todo estados, xa que a Liga Nacional non foi creada até 1957, vinte e catro anos despois.

Copa do Rei
Fundación1933
RexiónEspaña España
ConfederaciónFIBA Europa
PresidenteAntonio Martín
Equipos8
Actual campiónFC Barcelona (27º título)
Máis laureadoReal Madrid (28 títulos)
TelevisiónMovistar+
OrganizadorACB
Sitio webacb.com/copadelrey
Copa do Rei 2022
Para outras competicións co mesmo nome, véxase Copa do Rei.

Actualmente disputan a competición oito equipos, sendo estes os sete mellores clasificados na Liga ACB ao final da primeira volta da competición xunto cun conxunto da cidade organizadora do torneo. O formato de competición é un sistema de final a oito a partido único. Tradicionalmente, o equipo gañador lograba ademais o dereito a inscribirse na seguinte edición da Recopa de Europa. Porén, actualmente a Copa non dá acceso a ningunha competición de carácter continental.

HistoriaEditar

A primeira edición da Copa do Rei, naquela altura Campionato de España de baloncesto, botou a andar o 15 de outubro de 1933, algo máis dunha década despois da chegada a España do baloncesto, grazas ao pai escolapio Eusebio Millán.[1] Nun principio, a súa primeira edición estaba aberta a todos os campións rexionais, porén, por diversos motivos económicos e profesionais, a competición quedou circunscrita aos campións e subcampións de Cataluña e Castela. Como o resto de competicións deportivas en España, a competición suspendeuse en 1936 debido á Guerra Civil, para renovarse novamente baixo unha nova denominación ao final da mesma, a Copa do Xeneralísimo.

Após o mudanza de denominación, o número de equipos participantes aumentou a oito tras a incorporación de Aragón. Así a copa pasou a ser disputada desde os cuartos de final. Este sistema mantívose até 1942, cando os participantes aumentaron até 16 coa incorporación de clubs de Murcia, Estremadura, Asturias, País Vasco, Illas Baleares e Galiza, chegando a un tope máximo de vinte e catro participantes na seguinte edición. Neste época, o principal equipo dominador foi o Real Madrid, que conseguiu 15 títulos entre os anos 1956 e 1977. Co fin da ditadura e a creación da Liga ACB en 1983, a Copa foi tamén obxecto de remodelacións que a levaron a ser unha competición de referencia no mundo do baloncesto, exportándose o modelo de competición exportouse a outros países e deportes.

DenominaciónsEditar

O torneo naceu co nome de Campionato de España, porén, o nome oficial da competición mudou ao longo dos anos en función do Xefe de Estado, xa que é quen outorga o trofeo desde a primeira edición. Así, o torneo ten contado coas seguintes denominacións:

  • Campionato de España de Copa (1933−1936)
  • Campionato de España–Copa da Súa Excelencia o Xeneralísimo (1940−1976)
  • Campionato de España–Copa da Súa Maxestade o Rei (1976−1983)
  • Copa da Súa Maxestade o Rei–ACB (1983−presente).

HistorialEditar

Copa de España (1933−1936)Editar

Ano Campión Resultado Subcampión Pavillón Cidade Máximo anotador
1933 Rayo Club Madrid 21–11 Madrid CF Jardines del Cine Goya Madrid   Juan Castellví
1935 Societé Patrie 23–19 Rayo Club Madrid Parc Municipal de Montjuïc Barcelona   Fernando Font
1936 Rayo Club Madrid 23–20 Societé Patrie Frontón de Recoletos Madrid   Raoul Arnaud

Copa do Xeneralísimo (1940-1976)Editar

Ano Campión Resultado Subcampión Pavillón Cidade Máximo anotador
1940 L'Hospitalet 20–17 Atlético Gracia Polideportivo de Sarriá Barcelona   Ramón Sanahuja
1941 Español 35–20 L'Hospitalet Frontón Fiesta Alegre Madrid   Ramón Sanahuja
1942 Layetano 30–28 FC Barcelona Frontón Zaragozano Zaragoza   Sebastián Navarrete
1943 FC Barcelona 27–25 Layetano Frontón Balear Palma   Eduardo Kucharski
1944 Layetano 32–18 Real Madrid Pista de Vista Alegre Vigo   Eduardo Kucharski
1945 FC Barcelona 37–34 Layetano Pista de Gran Vía Barcelona   Eduardo Kucharski
1946 FC Barcelona 44–35 Montgat Plaza de toros de las Arenas Barcelona   Juan Ferrando
1947 FC Barcelona 39–25 Canarias de Madrid Centro de Natación Helios Zaragoza   Juan Ferrando
1948 Juventud Badalona 41–32 Real Madrid Instituto Deportivo General Yagüe Burgos   Andrés Oller
1949 FC Barcelona Liga Real Madrid Palacio de Deportes del Club América Madrid   Andrés Oller
1950 FC Barcelona 46–39 Juventud Badalona Plaza de toros de las Arenas Barcelona   Andrés Oller
1951 Real Madrid 47–36 FC Barcelona Frontón Gros Donostia   Guillermo Galíndez
1952 Real Madrid 43–31 Juventud Badalona Plaza de toros de Alicante Alacant   Guillermo Galíndez
1953 Juventud Badalona 41–39 Real Madrid Colegio San José Valladolid   Ignacio Pinedo
1954 Real Madrid 56–41 Juventud Badalona Frontón Fiesta Alegre Madrid   Guillermo Galíndez
1955 Juventud Badalona 59–44 Real Madrid Pabellón del Deporte Barcelona   José Brunet
1956 Real Madrid 59–55 Aismalíbar Frontón Fiesta Alegre Madrid   Alfonso Martínez
1957 Real Madrid 54–50 Aismalíbar Pista de Vista Alegre Vigo   Alfonso Martínez
1958 Juventud Badalona 74–69 Real Madrid Centro de Natación Helios Zaragoza   José Brunet
1959 FC Barcelona 50–36 Aismalíbar Palacio de los Deportes Barcelona   Jorge Bonareu
1960 Real Madrid 76–64 Hesperia Frontón Fiesta Alegre Madrid   Travis Montgomery
1961 Real Madrid 76–51 FC Barcelona Frontón Deportivo Bilbao   Emiliano Rodríguez
1962 Real Madrid 80–66 Estudiantes Palacio de los Deportes Barcelona   José Ramón Ramos
1963 Estudiantes 94–90 Real Madrid Frontón Urumea Donostia   José Ramón Ramos
1964 Picadero JC 63–51 Aismalíbar Palacio dos Deportes Lugo   Miguel Albanell
1965 Real Madrid 102–82 Náutico Tenerife Pabellón de Deportes Salamanca   Lolo Sainz
1966 Real Madrid 62–61 Juventud Kalso Pabellón del Casal Sagrada Familia Terrasa   Clifford Luyk
1967 Real Madrid 82–80 Kas Vitoria Frontón Vitoriano Vitoria   Clifford Luyk
1968 Picadero Damm 58–55 Juventud Kalso Pabellón de Deportes de La Arena Xixón   Enrique Margall
1969 Juventud Nerva 82–81 Real Madrid Pavillón de Deportes Ourense   Clifford Luyk
1970 Real Madrid 102–90 Juventud Nerva Palacio de los Deportes León   Clifford Luyk
1971 Real Madrid 72–63 Juventud Nerva Pabellón de Deportes de Mendizorroza Vitoria   Clifford Luyk
1972 Real Madrid 92–77 Juventud Schweppes Pazo dos Deportes de Riazor A Coruña   Emiliano Rodríguez
1973 Real Madrid 123–79 Estudiantes Monteverde Pabellón Polideportivo de La Salle Paterna   Clifford Luyk
1974 Real Madrid 87–85 Juventud Schweppes Pabellón de Deportes Alacant   Miguel Ángel Estrada
1975 Real Madrid 114–85 Estudiantes Monteverde Pabellón Polideportivo Xaén   Gonzalo Sagi-Vela
1976 Juventud Schweppes 99–88 Real Madrid Pabellón Municipal Cartaxena   Wayne Brabender

Copa do Rei (1977−presente)Editar

Ano Campión Resultado Subcampión Pavillón Cidade Máximo anotador
1977 Real Madrid 97–71 FC Barcelona Nuevo Palacio de Deportes Palma   Wayne Brabender
1978 FC Barcelona 103–96 Real Madrid Pabellón Municipal Zaragoza   Bob Guyette
1979 FC Barcelona 130–113 CB Tempus Madrid Polideportivo Anaitasuna Pamplona   Chicho Sibilio
1980 FC Barcelona 92–83 Manresa EB Pavillón Municipal de Punta Arnela Ferrol   Bob Fullarton
1981 FC Barcelona 106–90 Real Madrid Pabellón Municipal Almería   Epi
1982 FC Barcelona 110–108 Real Madrid Polideportivo Entrepuentes Badaxoz   Chicho Sibilio
1983 FC Barcelona 125–93 Inmobanco Madrid Pabellón Municipal de Deportes Palencia   Epi
1984 CAI Zaragoza 81–78 FC Barcelona Pabellón Municipal Zaragoza   Epi
1985 Real Madrid 90–76 Ron Negrita Joventut Pavelló Club Joventut Badalona Badalona   Fernando Martín
1986 Real Madrid 87–79 Ron Negrita Joventut Palau Blaugrana Barcelona   Jordi Villacampa
1987 FC Barcelona 110–102 Ron Negrita Joventut Palacio Municipal de Deportes Santa Cruz   Wallace Bryant
1988 FC Barcelona 84–83 Real Madrid Pabellón Polideportivo Pisuerga Valladolid   Wendell Alexis
1989 Real Madrid 85–81 FC Barcelona Pazo dos Deportes de Riazor A Coruña   Dražen Petrović

Desde a edición de 1990 a ACB entrega o trofeo MVP ao mellor xogador da Copa do Rei

Ano Campión Resultado Subcampión Pavillón Cidade MVP
1990 CAI Zaragoza 76–69 RAM Joventut Centro Insular de Deportes As Palmas   Mark Davis
1991 FC Barcelona Banca Catalana 67–65 Estudiantes Caja Postal Pabellón Príncipe Felipe Zaragoza   Juan Antonio Orenga
1992 Estudiantes Caja Postal 61–56 CAI Zaragoza Palacio de Deportes Granada   John Pinone
1993 Real Madrid Teka 74–71 Marbella Joventut Coliseum da Coruña A Coruña (2)   Joe Arlauckas
1994 FC Barcelona Banca Catalana 86–75 Taugrés Palacio San Pablo Sevilla   Velimir Perasović
1995 Taugrés 88–80 Amway Zaragoza Palacio de Deportes (2) Granada (2)   Pablo Laso
1996 TDK Manresa 94–92 FC Barcelona Banca Catalana Palacio de Deportes Murcia   Joan Creus
1997 Festina Joventut 79–71 Cáceres CB Palacio de los Deportes León   Andre Turner
1998 Pamesa Valencia 89–75 Pinturas Bruguer Badalona Pabellón Polideportivo Pisuerga (2) Valladolid (2)   Nacho Rodilla
1999 TAU Cerámica 70–61 Caja San Fernando Pavelló Font de Sant Lluís Valencia   Elmer Bennett
2000 Adecco Estudiantes 73–63 Pamesa Valencia Fernando Buesa Arena Vitoria   Alfonso Reyes
2001 FC Barcelona 80–77 Real Madrid Palacio Martín Carpena Málaga   Pau Gasol
2002 TAU Cerámica 85–83 FC Barcelona Fernando Buesa Arena (2) Vitoria (2)   Dejan Tomašević
2003 FC Barcelona 84–78 TAU Cerámica Pavelló Font de Sant Lluís (2) Valencia (2)   Dejan Bodiroga
2004 TAU Cerámica 81–77 DKV Joventut Palacio San Pablo (2) Sevilla (2)   Rudy Fernández
2005 Unicaja 80–76 Real Madrid Pabellón Príncipe Felipe (2) Zaragoza (2)   Jorge Garbajosa
2006 TAU Cerámica 85–80 Pamesa Valencia Palacio de los Deportes Madrid   Pablo Prigioni
2007 Winterthur FC Barcelona 69–53 Real Madrid Palacio Martín Carpena (2) Málaga (2)   Jordi Trias
2008 DKV Joventut 82–80 TAU Cerámica Fernando Buesa Arena (3) Vitoria (3)   Rudy Fernández (2)
2009 TAU Cerámica 100–98 Unicaja Palacio de los Deportes (2) Madrid (2)   Mirza Teletović
2010 Regal FC Barcelona 80–61 Real Madrid Bizkaia Arena Bilbao   Fran Vázquez
2011 Regal FC Barcelona 68–60 Real Madrid Palacio de los Deportes (3) Madrid (3)   Alan Anderson
2012 Real Madrid 91–74 FC Barcelona Regal Palau Sant Jordi Barcelona   Sergio Llull
2013 FC Barcelona Regal 85–69 Valencia Basket Club Fernando Buesa Arena (4) Vitoria (4)   Pete Mickeal
2014 Real Madrid 77–76 FC Barcelona Palacio Martín Carpena (3) Málaga (3)   Nikola Mirotić
2015 Real Madrid 77–71 FC Barcelona Gran Canaria Arena As Palmas (2)   Rudy Fernández (3)
2016 Real Madrid 85–81 Herbalife Gran Canaria Coliseum da Coruña (2) A Coruña (3)   Gustavo Ayón
2017 Real Madrid 97–95 Valencia Basket Club Fernando Buesa Arena (5) Vitoria (5)   Sergio Llull (2)
2018 Barcelona Lassa 92–90 Real Madrid Gran Canaria Arena (2) As Palmas (3)   Thomas Heurtel
2019 Barça Lassa 94–93 Real Madrid Palacio de los Deportes (4) Madrid (4)   Thomas Heurtel (2)
2020 Real Madrid 95–68 Unicaja Palacio Martín Carpena (4) Málaga (4)   Facundo Campazzo
2021 Barça 88–73 Real Madrid Palacio de los Deportes (5) Madrid (5)   Cory Higgins
2022 Barça 64–59 Real Madrid Palacio de Deportes (2) Granada (2)   Nikola Mirotić (2)

PalmarésEditar

Por equipoEditar

 
Torfeo actual
Equipo Campión Subcampión Anos campión
Real Madrid 28 23 1951, 1952, 1954, 1956, 1957, 1960, 1961, 1962, 1965, 1966, 1967, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1977, 1985, 1986, 1989, 1993, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020
Barcelona 27 11 1943, 1945, 1946, 1947, 1949, 1950, 1959, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1987, 1988, 1991, 1994, 2001, 2003, 2007, 2010, 2011, 2013, 2018, 2019, 2021, 2022
Joventut 8 16 1948, 1953, 1955, 1958, 1969, 1976, 1997, 2008
Baskonia 6 3 1995, 1999, 2002, 2004, 2006, 2009
Estudiantes 3 4 1963, 1992, 2000
Laietà 2 2 1942, 1944
Zaragoza 2 2 1984, 1990
Rayo Club Madrid 2 1 1933, 1936
Picadero 2 0 1964, 1968
Valencia Basket 1 4 1998
Societé Patrie 1 2 1935
Málaga 1 2 2005
L'Hospitalet 1 1 1940
Manresa 1 1 1996
Espanyol 1 0 1941
Aismalíbar 0 4
Inmobanco 0 2
Montgat 0 1
Canarias de Madrid 0 1
Hesperia 0 1
Náutico Tenerife 0 1
Kas Vitoria 0 1
Cáceres 0 1
Sevilla 0 1
Gran Canaria 0 1

NotasEditar

Véxase taménEditar

Outros artigosEditar

Ligazóns externasEditar